با ما همراه باشید

مهدیشهر

یک گام دیگر در مسیر پایان پرونده سرقت مسلحانه در سمنان؛ سرانجام سارقان طلافروشی چه شد؟

منتشر شده

در

یک گام دیگر در مسیر پایان پرونده سرقت مسلحانه در سمنان؛ سرانجام سارقان طلافروشی چه شد؟

کیفرخواست متهمان سرقت مسلحانه از طلافروشی در شهر سمنان صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، افزایش آمار وقوع سرقت‌های خرد در کشور و استان سمنان، موضوعی است که شاید کمی سبب نگرانی شما هم شده باشد.

سمنان، از دیرباز تا کنون همواره به‌عنوان شهر اخلاق مشهور بوده است؛ شهری که علاوه بر داشتن ویژگی‌های لازم برای نامیدن آن به‌عنوان شهر اخلاق از امنیت بسیار بالایی برخوردار و این مهم به خاطر حضور و عملکرد نسبتاً مناسب نیروهای امنیتی و انتظامی در این شهر و استان بوده است؛ اما بر اساس اعلام رئیس پلیس آگاهی استان سمنان، میزان وقوع سرقت در این استان از ابتدای سال 1399 تا کنون نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت.

آن‌طور که سرهنگ رضا بیدقی گفته «مجموع پرونده‌های تشکیل‌شده مربوط به سرقت استان سمنان در زمینه‌های مختلف مانند سرقت از منزل، سرقت خرد و سرقت از اماکن خصوصی امسال در مقایسه با سال گذشته به میزان 10 درصد افزایش یافت.»

اما چه اتفاقی افتاده که اکنون شاهد افزایش آمار سرقت در استان امن سمنان هستیم؟

با گشت‌وگذاری مختصر در سطح شهرهای استان سمنان حتماً بارها و بارها دیده‌اید که شهروندان این استان به دلیل «احساس امنیت» بالای موجود در این استان، از کنار رعایت مسائل ایمنی و امنیتی که به‌نوعی پیشگیری از وقوع جرم می‌کند؛ بسیار ساده می‌گذرند.

نمونه آن شیشه‌های پایین اتومبیل‌های خالی از سرنشین و در برخی موارد جا گذاشتن سوییچ در خودرو است که بارها و بارها آن را دیده‌ایم یا حداقل درباره آن شنیده‌ایم. کلیدهایی که گاهی به دلیل تعجیل در انجام کاری دیگر پشت درب منازل آپارتمانی جا گذاشته می‌شود؛ نمونه دیگر آن است که استمرار آن نتیجه‌ای جز مال‌باختگی سهل‌انگاران نخواهد بود؛ بنابراین مسلم است این سهل‌انگاری‌ها به معنی افزایش احتمال سرقت و ترغیب سارقان برای دست این اقدام مجرمانه است و به‌قول‌معروف کاهش رعایت نکات امنیتی و ایمنی یعنی «سپردن گوشت به دست گربه».

کارشناسان مسائل امنیتی و مسئولان حوزه انتظامی و امنیتی استان سمنان معتقدند که امنیت و احساس امنیت بالا در استان سمنان سبب شده تا توجه شهروندان به رعایت نکات امنیتی کاهش و درنتیجه آن، آمار سرقت‌ها در این استان افزایش یابد.

رعایت نکاتی کوچک، اما پراهمیت همچون چک کردن سیستم‌های امنیتی در منازل و دفاتر کار، قفل کردن درب منازل و دفاتر هنگام خروج از آن، روشن گذاشتن برق منزل هنگام خروج طولانی‌مدت از آن و مواردی ازاین‌دست می‌تواند احتمال سرقت از شما را به میزان بسیار زیادی کاهش دهد و بر اساس اعلام مسئولان، کاهش همین رعایت‌های به‌ظاهر پیش‌پاافتاده، راه را برای ورود سارقان به منازل و دفاتر کاری شما باز کرده است.

موضوعی که بنا به روایت‌ها، در ماجرای سرقت طلافروشی بازار سمنان نیز از سوی صاحب آن نادیده گرفته‌شده و سبب شد تا دست سارقان برای سرقت از این واحد صنفی باز شود که هیچ، حتی منجر به جان باختن صاحب این واحد صنفی بر اثر شلیک سارقان شد.

درواقع وقوع سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در بازار سمنان در اواخر بهمن‌ماه امسال زنگ بیدارباشی برای بازاریان به‌ویژه صنف طلافروشان بود که نسبت به نصب سیستم‌های هوشمند امنیتی بیش‌ازپیش حساس شوند.

اگرچه با تلاش مجدانه نیروهای پلیس، سارقان مسلح در کمترین زمان ممکن دستگیر شدند؛ اما حوادثی ازاین‌دست می‌تواند امنیت و احساس امنیت در یکی از امن‌ترین استان‌های کشور را با شبهه‌هایی همراه کرده و این امر نگرانی‌هایی را برای مردم شهر اخلاق به همراه دارد.

ماجرا از چه قرار بود؟

در روز بیست و هشتم بهمن‌ماه امسال و درحالی‌که مردم شهر و استان سمنان خود را برای آغاز سال 1400 آماده می‌کردند؛ ابتدا و صبح این روز، خبر سرقت نافرجام از یک طلافروشی در شاهرود و پس‌ازآن خبر وقوع سرقت مسلحانه از یک طلافروشی بازار بزرگ سمنان و تیراندازی سارقان به صاحب این واحد صنفی در رسانه‌های استان سمنان منتشرشده و پس از چند روز خبر فوت وی نیز در خروجی رسانه‌ها قرار گرفت.

پلیس استان سمنان نیز پس از وقوع این سرقت مسلحانه وارد عمل شده و سارقان را در کمتر از 48 ساعت در گرگان دستگیر کرد؛ اما وقوع این سرقت مسلحانه در شهری مانند سمنان که مردم آن مانند آن را به یاد نمی‌آورند یا اینکه حداقل بسیار به‌ندرت در آن رخ می‌دهد؛ سبب شد حتی با وجود دستگیری سارقان از سوی مأموران پلیس، بحث‌ها درباره چرایی افزایش سرقت‌ها در «سمنان امن» و کاهش رعایت نکات ایمنی از سوی شهروندان افزایش یابد.

سرقت از این طلافروشی در ساعتی از روز رخ‌داده که بازار خلوت از رفت‌وآمد مردم بوده است و به گفته کارشناسان امر برای ارتقای ضریب امنیت در صنوفی همچون طلافروشی باید در ساعتی اقدام با باز کردن مغازه شود که بازار شلوغ است تا فرصت سوءاستفاده به سارقان و متخلفان داده نشود و قطعاً توجه به همین مسائل به‌ظاهر ساده می‌تواند تأمین‌کننده امنیت جانی و مالی باشد.

بنابراین مشارکت شهروندان در تأمین امنیت پایدار بسیار مهم و ضروری است و درواقع پلیس نمی‌تواند به‌تنهایی همه بار تأمین امنیت را به دوش بکشد. موضوعی که بارها و بارها از سوی فرماندهان رده‌های مختلف نیروی انتظامی استان سمنان در سال‌های اخیر بیان شده است.

اما گذشته از الزام مشارکت شهروندان به رعایت نکات امنیتی و همکاری با نهادهای امنیتی و انتظامی برای تأمین امنیت پایدار، برخورد قاطع با متخلفان و ناقضان امنیت نیز مطالبه مهمی است که با وقوع این سرقت مسلحانه در استان سمنان رنگ جدی به خود گرفته است.

رصد شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی و گروه‌های مختلف این شبکه‌ها در استان سمنان کافی است تا به وسعت و شدت این مطالبه از سوی شهروندان سمنانی واقف شوید.

دستگیری سارقان مسلح از سوی نیروی انتظامی، گرچه گامی مهم و امیدآفرین در این زمینه بود؛ اما سرعت در برخورد با این مجرمان موضوعی است که شهروندان استان سمنان آن را دنبال می‌کنند و این روزها نقل هر محفل و مجلس خودمانی در استان سمنان است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان در این زمینه از پیگیری برای صدور کیفرخواست متهمان سرقت مسلحانه از این طلافروشی شهر سمنان خبر داد.

آن‌گونه که محمد شریف ابراهیمی گفته، «پرونده متشکله سرقت مسلحانه از طلافروشی که منجر به قتل عمد صاحب مغازه طلافروشی شده بود جهت رسیدگی با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال‌شده است.»

این مقام قضایی استان سمنان، نظم و امنیت جامعه را از اولویت‌های مهم حوزه دادستانی دانسته و افزوده است: «با کسانی که بخواهند این نظم و امنیت را خدشه‌دار کنند؛ با سرعت و قاطعیت برخورد می‌شود.»

«برای شخصی که تیراندازی کرده است؛ کیفرخواستی با عناوین اتهام قتل عمدی مرد مسلمان، مشارکت در سرقت مسلحانه در سمنان و شروع به سرقت مسلحانه در شاهرود صادرشده است.»

«برای فردی که همراه ضارب بوده، نیز کیفرخواستی با اتهام مشارکت در سرقت مسلحانه در سمنان، معاونت در قتل عمدی و مشارکت در شروع به سرقت مسلحانه در شاهرود صادرشده است.»

بیان این جملات از سوی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان بیانگر این نکته است که «امنیت» یکی از مهم‌ترین اولویت‌های همه مسئولان در این استان بوده و مخلان نظم و امنیت در «سمنان امن» با عواقبی سخت مجازات خواهند شد.

این درست است که مردم سمنان در استانی امن زندگی می‌کنند؛ اما نباید با بی‌توجهی، زمینه وقوع جرم و جنایت را با دستان خود رقم زد؛ بنابراین لازم است با تأمین سیستم‌های امنیتی هوشمند بیشتر مراقب خود و اموالتان باشید؛ چراکه فرصت‌طلبان همیشه در کمین هستند تا از کوچک‌ترین غفلتی به نفع خود استفاده که نه سوءاستفاده کنند.

و البته امنیت استان سمنان بدون شک مرهون زحمات مجموعه نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی و قضایی این استان بوده و لازم است این نیروهای پرتلاش، بیش از گذشته در تأمین و حفظ این امنیت تلاش کنند.

اجتماعی

کشف مواد مخدر با شلیک هوایی پلیس گرمسار

منتشر شده

در

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ، سرهنگ غلامحسین عرب فرمانده انتظامی شهرستان گرمسار گفت: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان اطلاعاتی از انتقال یک محموله مواد بدست آوردند.

او  افزود: با بهره‌گیری از توانمندی‌های تخصصی پلیس و شگرد‌های خاص اطلاعاتی، محل تحویل مواد در ایوانکی شناسایی شد و ماموران پلیس توانستند هر دو عامل انتقال محموله را حین تبادل مواد به دام بیندازند.

سرهنگ عرب با اشاره به درگیری این دو متهم با ماموران گفت: با شلیک چند تیر هوایی پلیس، عاملان قاچاق مواد مخدر با ۱۶ کیلو تریاک دستگیر شدند.

ادامه مطلب

مهدیشهر

سمنانی‌ها با صرفه‌جویی ۲۰ درصدیِ مصرف آب به عبور از تنش آبی کمک کنند

منتشر شده

در

سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت: صرفه‌جویی ۲۰ درصدی مشترکان در مصرف، استان را از تنش آبی تابستان امسال عبور می‌دهد.

به گزارش ایرنا، محمد طاهری روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه جویی در سالن اجتماعات شرکت آب و فاضلاب استان، از شهروندان خواست با صرفه‌جویی در مصرف آب برای عبور از تنش آبی در تابستان امسال همراهی کنند.

طاهری بیان کرد: شهرداری ها در ایام اوج مصرف و تنش آبی، به منظور مدیریت مصرف آب از آب آشامیدنی شهری برای آبیاری فضای سبز استفاده نکنند و از تانکر برای این امر بهره‌گیری کنند تا با مشکل کمتری در این حوزه مواجه شوند.

وی ادامه داد: اکنون ۵۱ روستای استان سمنان با کمبود آب مواجه هستند و به وسیله تانکر به اهالی روستا آبرسانی می‌شود.

وی تصریح کرد: نیاز است تا از ظرفیت دستگاه های اجرایی استان برای آبرسانی با تانکر به  روستاها در زمان ‌اوج مصرف استفاده شود.

طاهری اضافه کرد: در شرکت آب و فاضلاب کشور ستاد تنش آبی برای کل استان ها تشکیل شد و به تبع آن این‌جلسات در استان نیز برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: کم بارشی، گرمی هوا، گرمای زودرس و افزایش مصرف آب، از جمله عوامل قطعی آب، کمبود فشار و تعدیل فشار آب آشامیدنی، در استان سمنان است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت: هدررفت آب به دلیل فرسودگی انشعابات و همچنین انشعابات غیرمجاز از دیگر مواردی است که در صورت بهبود و اصلاح، در روستاهای دچار بحران می تواند مشکل کمبود آب آشامیدنی را بهبود بخشد.

طاهری خاطرنشان کرد: حجم آب تولیدی سال گذشته ۶۳ میلیون متر مکعب در بخش شهری و ۱۶.۵ میلیون متر مکعب در بخش روستایی بود  که با توجه به میزان فروش آب، محاسبات نشان می‌دهد ۲۵ درصد از آب تولیدی در استان سمنان به دلایل مختلف مانند فرسودگی از دست می‌رود و هزینه‌های تولید آن تامین نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان خاطرنشان کرد: عمر شبکه آبرسانی ۳۰ سال است و برای اصلاح و نوسازی شبکه طبق برنامه چشم‌انداز هر سال باید ۷۰ کیلومتر اصلاح شبکه انجام شود که اکنون به دلیل کمبود اعتبارات و با رایزنی‌های مختلف تنها ۳۰ کیلومتر در سال اصلاح شبکه انجام می‌شود.

هرساله از یکم تا هفتم تیرماه هفته‌ «صرفه‌جویی درمصرف آب» نام گذاری شده است تا طی آن مدیریت مصرف آب به طور جدی‌تری مدنظر شهروندان قرار گیرد.

ادامه مطلب

مهدیشهر

پلیس فتای سمنان استوری‌های هتاکانه اینستاگرامی را متوقف کرد

منتشر شده

در

سمنان- ایرنا- رئیس پلیس فتای سمنان گفت: هتاک اینترنتی که به انتشار استوری در شبکه اجتماعی اینستاگرام علیه شاکی پرونده اقدام کرده بود، دستگیر شد.

به گزارش ایرنا، سرهنگ حسین صادقی روز دوشنبه به رسانه ها افزود: فردی با در دست داشتن شکوائیه‌ای ضمن مراجعه به پلیس فتا گفت شخصی ناشناس، از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام با انتشار استوری اقدام به ارسال مطالب توهین‌آمیز و فحاشی علیه وی کرده و این موضوع باعث از بین رفتن آبروی وی در بین دوستان و آشنایان شده است.

وی با اشاره به تشکیل پرونده مقدماتی با هماهنگی مقام قضائی و پیگیری موضوع از سوی کارشناسان، ادامه داد: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی و با بررسی‌های اولیه و اقدامات تخصصی صورت گرفته توسط تیم کارشناسان پلیس فتا سمنان، مشخص شد متهم با استفاده از بستر شبکه اجتماعی اینستاگرام با ایجاد پروفایلی اقدام به انتشار استوری و مطالب کذب کرده بود که سبب هتک حیثیت شاکی شد.

صادقی بیان کرد: با توجه به اینکه انتشار مطالب کذب علیه اشخاص حقیقی و حقوقی در فضای مجازی به ویژه شبکه‌های اجتماعی براساس قانون مجازات اسلامی جرم است، کارشناسان پلیس با بررسی صفحه اینستاگرامی و با اقدامات تخصصی و اطلاعاتی، گرداننده صفحه را شناسایی و در یک اقدام پلیسی با هماهنگی مقام قضائی این مجرم سایبری به همراه ادله دیجیتال مجرمانه به پلیس فتا احضار شد.

وی افزود: متهم پس از دستگیری در ابتدا سعی در گمراه کردن و قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و در مواجه شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر لب به سخن گشود.

صادقی ادامه داد: این فرد ضمن اقرار به جرم خود بیان کرد به دلیل مشکلات شخصی با شاکی به انتشار مطالب توهین‌آمیز و غیرواقعی علیه وی اقدام کرده است، در نهایت پرونده تکمیل و به همراه متهم برای ادامه سیر مراحل قضایی به دادسرا ارسال شد.

وی شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه را ابزاری مفید و در حین حال خطرناک معرفی کرد و گفت: حضور ناآگاهانه و بدون رعایت اصول ایمنی کاربران در این فضا، آسیب‌های فراوانی را به دنبال خواهد داشت  وکارشناسان سایبری این پلیس همواره با اشراف و تسلط کامل بر فضای مجازی با مزاحمان و کلاهبرداران اینترنتی برخوردی قاطع خواهند داشت.

رئیس پلیس فتا استان سمنان به کاربران شبکه‌های اجتماعی هشدار داد: یکی از جرایمی که در فضای مجازی به چشم می‌خورد فحاشی و توهین و تحقیر اجتماعی به افراد است، کاربران بدانند انتشار هرگونه مطلب توهین‌آمیز، هتک حیثیت و نیز مزاحمت در فضای سایبر جرم است و با کاربر خاطی برابر قانون برخورد می‌شود.

شهروندان در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به نشانی اینترنتیwww.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی و یا با شماره تماس ۰۹۶۳۸۰  گزارش کنند.

ادامه مطلب
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

برترین ها