با ما همراه باشید

مهدیشهر

پاییز ۹۹ سمنان چگونه گذشت؟

منتشر شده

در

پاییز ۱۳۹۹ استان شامل رویدادهای مهمی از جمله سفر مقامات کشوری، افتتاح طرح‌های عمرانی و حوادث جاده‌ای بود که در آغاز سال جدید مرور این رویدادها خالی از لطف نیست چرا که تجدید خاطرات و تمرکز بر آنچه گذشت، همواره چراغ راه آینده و معیاری برای بررسی عملکردها در این بازه زمانی است. در ادامه گزینشی از مهم‌ترین حوادث این فصل مرور می‌شود.

 

معاون آموزشی وزیر بهداشت و درمان سه طرح دانشگاه علوم پزشکی سمنان را افتتاح کرد

دراولین روز از پاییز ۹۹، سه طرح دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان با حضور علی اکبر حق‌دوست، معاون آموزشی وزیر بهداشت و درمان افتتاح شد.

مرکز آزمون الکترونیک این دانشگاه با زیربنای ۵۷۰ مترمربع و اعتبار هزینه شده ۱۰ میلیارد ریال اواین طرح بهره‌برداری شد که با هدف برگزاری آزمون های الکترونیک به صورت درون‌دانشگاهی، کشوری و بین‌المللی طراحی و ساخته شده است و دارای استانداردهای لازم برای برگزاری آزمون های بین المللی است.

طرح خیرساز کلینیک آموزشی- درمانی توانبخشی سالمندی به همت خیران حاج هادی و فرهاد فامیلی در ساختمان  به مساحت ۴۰۰  مترمربع و اعتبار هزینه شده ۲ میلیارد ریال دومین طرح افتتاحی بود.

همچنین گام نهایی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اولین قرارگاه سلامت دهان و دندان کشور با زیربنای ۲۰۰ متر مربع و اعتبار ۲۵ میلیارد ریال در بلوار ۱۷ شهریور سمنان افتتاح شد.

حق‌دوست در این سفر با اشاره به اینکه ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور دانشجوی خارجی جذب می‌کنند به خبرنگاران ابراز داشت: تحصیل ۱۱۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان نمونه ای از کیفیت آموزش و جذابیت در دانشگاه های کشور لازم برای جذب دانشجوی خارجی است.

 

معاون وزیر صمت: سیلوی گرمسار پشتیبان تهران در شرایط بحران است

معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز نخستین روز پاییز ۹۹ در بازدید از سیلوی ۱۰۰ هزار تنی گرمسار گفت: این سیلو، سیلوی راهبردی تخلیه گندم و پشتیبان پایتخت کشور در شرایط بحران است.

یزدان سیف ابراز همچنین داشت: بهره‌برداری از این سیلو نقش مهمی در رفع بخش بزرگی از مشکلات منطقه‌ای و کشور دارد و نیازهای ضروری ذخیره‌سازی گندم به عنوان محصول راهبردی در کشور را محقق می کند.

 

افتتاح مرکز تحقیقات تکثیر گورخر ایرانی در پارک ملی کویر گرمسار

آغاز پاییز ۹۹ با افتتاح مرکز تحقیقات تکثیر گورخر ایرانی در پارک ملی کویر گرمسار به دست معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در پارک ملی کویر گرمسار همراه بود.

کیومرث کلانتری درآیین افتتاح این مرکز گفت: در زمان حاضر کمتر از یک هزار راس گورخر ایرانی در کشور باقیمانده است و افتتاح مرکز تحقیقات، تکثیر و معرفی مجدد گورخر ایرانی در پارک ملی کویر استان سمنان گامی مهم در زادآوری و افزایش نسل این گونه ارزشمند است.

وی یادآور شد: با آغاز بهره برداری از سایت جدید مرکز تحقیقات، تکثیر و معرفی مجدد گورخر ایرانی در پارک ملی کویر،  ۱۲ راس گورخر انتقال یافته به این پارک از سایت قدیم به این مرکز منتقل شد.

 

ساماندهی بسترهای تاریخی مجموعه تپه حصار دامغان آغاز شد

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان درتاریخ یازدهم مهر از آغاز ساماندهی بسترهای تاریخی مجموعه تپه حصار دامغان خبر داد و گفت:  اجرای طرح ساماندهی بدنه و بسترهای تاریخی مجموعه تپه حصار دامغان با هدف حفظ این اثر ماندگار آغاز شد.

مهدی قاسمی افزود: برچیدن بخش‌های فرسوده خشتی روی دیوارها، دیوار چینی با خشت و ملات گل، اندود کاه‌گل و دفع علف‌های هرز، از جمله اقدام‌های در دست اجرا برای ساماندهی این مجموعه است.

وی با اشاره به اینکه تپه حصار، مهم‌ترین و نفیس‌ترین میراث کهن شهرستان دامغان است، گفت: این مجموعه‌ تاریخی هفت هزار و ۵۰۰ ساله، در بین پنج تپه عصر آهن دنیا قرار دارد و در حاشیه‌ جنوبی شهر دامغان واقع شده است.

 

اجرای تاسیسات زیربنایی مهم ترین دغدغه برای سکونت اهالی روستای حسین آباد کالپوش

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۱ مهر از از شهرک جدید روستای حسین آباد کالپوش در شهرستان میامی استان سمنان بازدید کرد.

عزیزالله مهدیان در این بازدید گفت: سال ٩٨ بر اثر بارندگی های شدید خسارت زیادی به چند استان کشور وارد شد که با تخصیص به موقع اعتبارات دولتی، کار اجرایی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آغاز شد.

وی با اشاره به بازسازی خانه‌های روستاییان حسین آباد کالپوش میامی در اثر رانش زمین گفت: یکی از دلایل تاخیر، مکان یابی و انتخاب زمین مناسب به منظور جابجایی واحدهای آسیب دیده در بافت روستای حسین آباد بود که باعث زمان بر شدن انجام بازسازی شد.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز درهمین تاریخ پس از بازدید از روستای حسین آباد کالپوش در نشست بررسی مشکلات این روستا گفت: اجرای تاسیسات زیربنایی و به ویژه شبکه فاضلاب در منطقه جدید روستای حسین آباد کالپوش میامی تاسیس این شهرک را تسهیل و تسریع می‌کند.

محمدرضا شاملو افزود: در زمان حاضر مهم ترین دغدغه برای سکونت اهالی روستای حسین آباد کالپوش در سایت جدید، اجرای تاسیسات زیربنایی و بخصوص فاضلاب است و باید دستگاه‌های اجرایی مربوط برای رفع این چالش اقدام‌های لازم را انجام دهند.

 

واژگونی اتوبوس در محور گرمسار به آرادان ۸ مصدوم برجا گذاشت

اتوبوس مسافربری ایلام- مشهد در محور مواصلاتی استان سمنان در مسیر گرمسار به آرادان، ساعت پنج و ۳۰ دقیقه صبح روز ۱۸مهر ۹۹ واژگون شد.

رئیس پلیس راه استان سمنان درخصوص این حادثه گفت: واژگونی این اتوبوس در مسیر گرمسار به آرادان بدون فوتی بود، هشت مصدوم برجا گذاشت و عدم کنترل وسیله نقلیه علت وقوع سانحه گزارش شده است.

 

نخستین شهید مدافع سلامت شاهرود به جمع یارانش پیوست

در آخرین روز از مهر ۹۹، حبیب ذاکریان نخستین شهید مدافع سلامت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، پس از ۲۵ روز مبارزه با کرونا به دیگر یاران شهیدش پیوست.

وی متخصص رادیولوژی و از پزشکان شاغل در بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود بود.

 

کاروان سریال «سلمان فارسی» راهی سمنان شد

اوایل آبان۹۹ فیلمبرداری سریال سلمان فارسی در شهرک سینمایی نور به پایان رسید و ادامه کاروان این سریال راهی استان سمنان شد.

حسین طاهری، تهیه‌کننده این سریال گفت: با توجه به موج جدید کرونا، تمهیدات پیشگیری و پروتکل‌های بهداشتی با نهایت دقت در تمامی مراحل کار انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه اکثر عوامل، پرونده پزشکی دارند و به صورت مستمر توسط بهداشت‌یاران و همکاران مرکز بهداشت و درمان سازمان صداوسیما معاینه و غربالگری می‌شوند، افزود علاوه بر بیمه کرونا، روزانه بیشتر از ۱۵۰۰ ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده بین عوامل توزیع می‌شود.

 

افتتاح طرح تامین آب پایدار شهرستان سرخه با حضور وزیر نیرو

طرح تامین آب پایدار شهرستان سرخه از رهاوردهای سفر دوم رئیس جمهوری به استان سمنان، روز ۱۲ آبان ۹۹ با حضور «رضا اردکانیان » وزیر نیرو در بیست و هفتمین هفته پویش الف-ب ایران افتتاح شد.

اردکانیان در آئین افتتاح این طرح گفت: ۱۰۰ درصد جمعیت شهری کشور دسترسی به آب آشامیدنی پایدار دارند و این در حالی است که در دنیا برخورداری جمعیت شهری از آب آشامیدنی پایدار ۹۶ درصد است.

وی افزود: ۵۳ درصد جمعیت روستایی دنیا از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند و این آمار در کشور ما بیش از ۸۲ درصد است.

 

اشیای یکهزار و ۵۰۰ ساله در شهر سمنان کشف شد

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان ۱۴ آبان ۹۹ از کشف و ضبط اشیای تاریخی دوران اسلامی متعلق به یکهزار و ۵۰۰ سال پیش در خانه‌ای در سمنان خبر داد و گفت: در عملیات مشترک یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی و فرماندهی انتظامی استان سمنان، ۹ قلم شی تاریخی مربوط به دوران اسلامی و حدود یکهزار و ۵۰۰ سال پیش در منزلی در سمنان کشف و ضبط شد.

سرهنگ ابوالقاسم کربلایی غلامی همچنین از کشف یک دستگاه فلزیاب در شهر سمنان خبر داد و گفت: در بازدیدهای تلفیقی نیروی انتظامی با عوامل یگان حفاظت استان در شهر سمنان، یک دستگاه فلزیاب در یکی از مخروبه‌های شهر سمنان کشف و ضبط شد و شناسایی متهم و یا متهمان احتمالی موضوع در حال بررسی و پیگیری است.

 

واژگونی اتوبوس در محور میامی – سبزوار ۱۷ مصدوم داشت

۲۷ آبان ۹۹، واژگونی یک دستگاه اتوبوس در محور میامی- سبزوار ۱۷ مصدوم برجای گذاشت.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی شاهرود در خصوص این حادثه گفت: این حادثه واژگونی ساعت ۵ و ۵ دقیقه صبح در ۶۵ کیلومتری محور میامی به عباس آباد رخ داد.

ناصر سلمانپور ادامه داد : چهار دستگاه آمبولانس اورژانس ۱۱۵ میامی ، میاندشت ، عباس آباد و هلال احمر میامی به محل حادثه اعزام شدند , سه نفر از مصدومان پس از اقدامات اولیه توسط کارشناسان اورژانس به صورت سرپایی مداوا و ۱۴ تن نیز به بیمارستان امام حسین(ع) شاهرود منتقل شدند.

اجتماعی

کشف مواد مخدر با شلیک هوایی پلیس گرمسار

منتشر شده

در

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ، سرهنگ غلامحسین عرب فرمانده انتظامی شهرستان گرمسار گفت: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان اطلاعاتی از انتقال یک محموله مواد بدست آوردند.

او  افزود: با بهره‌گیری از توانمندی‌های تخصصی پلیس و شگرد‌های خاص اطلاعاتی، محل تحویل مواد در ایوانکی شناسایی شد و ماموران پلیس توانستند هر دو عامل انتقال محموله را حین تبادل مواد به دام بیندازند.

سرهنگ عرب با اشاره به درگیری این دو متهم با ماموران گفت: با شلیک چند تیر هوایی پلیس، عاملان قاچاق مواد مخدر با ۱۶ کیلو تریاک دستگیر شدند.

ادامه مطلب

مهدیشهر

سمنانی‌ها با صرفه‌جویی ۲۰ درصدیِ مصرف آب به عبور از تنش آبی کمک کنند

منتشر شده

در

سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت: صرفه‌جویی ۲۰ درصدی مشترکان در مصرف، استان را از تنش آبی تابستان امسال عبور می‌دهد.

به گزارش ایرنا، محمد طاهری روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه جویی در سالن اجتماعات شرکت آب و فاضلاب استان، از شهروندان خواست با صرفه‌جویی در مصرف آب برای عبور از تنش آبی در تابستان امسال همراهی کنند.

طاهری بیان کرد: شهرداری ها در ایام اوج مصرف و تنش آبی، به منظور مدیریت مصرف آب از آب آشامیدنی شهری برای آبیاری فضای سبز استفاده نکنند و از تانکر برای این امر بهره‌گیری کنند تا با مشکل کمتری در این حوزه مواجه شوند.

وی ادامه داد: اکنون ۵۱ روستای استان سمنان با کمبود آب مواجه هستند و به وسیله تانکر به اهالی روستا آبرسانی می‌شود.

وی تصریح کرد: نیاز است تا از ظرفیت دستگاه های اجرایی استان برای آبرسانی با تانکر به  روستاها در زمان ‌اوج مصرف استفاده شود.

طاهری اضافه کرد: در شرکت آب و فاضلاب کشور ستاد تنش آبی برای کل استان ها تشکیل شد و به تبع آن این‌جلسات در استان نیز برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: کم بارشی، گرمی هوا، گرمای زودرس و افزایش مصرف آب، از جمله عوامل قطعی آب، کمبود فشار و تعدیل فشار آب آشامیدنی، در استان سمنان است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت: هدررفت آب به دلیل فرسودگی انشعابات و همچنین انشعابات غیرمجاز از دیگر مواردی است که در صورت بهبود و اصلاح، در روستاهای دچار بحران می تواند مشکل کمبود آب آشامیدنی را بهبود بخشد.

طاهری خاطرنشان کرد: حجم آب تولیدی سال گذشته ۶۳ میلیون متر مکعب در بخش شهری و ۱۶.۵ میلیون متر مکعب در بخش روستایی بود  که با توجه به میزان فروش آب، محاسبات نشان می‌دهد ۲۵ درصد از آب تولیدی در استان سمنان به دلایل مختلف مانند فرسودگی از دست می‌رود و هزینه‌های تولید آن تامین نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان خاطرنشان کرد: عمر شبکه آبرسانی ۳۰ سال است و برای اصلاح و نوسازی شبکه طبق برنامه چشم‌انداز هر سال باید ۷۰ کیلومتر اصلاح شبکه انجام شود که اکنون به دلیل کمبود اعتبارات و با رایزنی‌های مختلف تنها ۳۰ کیلومتر در سال اصلاح شبکه انجام می‌شود.

هرساله از یکم تا هفتم تیرماه هفته‌ «صرفه‌جویی درمصرف آب» نام گذاری شده است تا طی آن مدیریت مصرف آب به طور جدی‌تری مدنظر شهروندان قرار گیرد.

ادامه مطلب

مهدیشهر

پلیس فتای سمنان استوری‌های هتاکانه اینستاگرامی را متوقف کرد

منتشر شده

در

سمنان- ایرنا- رئیس پلیس فتای سمنان گفت: هتاک اینترنتی که به انتشار استوری در شبکه اجتماعی اینستاگرام علیه شاکی پرونده اقدام کرده بود، دستگیر شد.

به گزارش ایرنا، سرهنگ حسین صادقی روز دوشنبه به رسانه ها افزود: فردی با در دست داشتن شکوائیه‌ای ضمن مراجعه به پلیس فتا گفت شخصی ناشناس، از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام با انتشار استوری اقدام به ارسال مطالب توهین‌آمیز و فحاشی علیه وی کرده و این موضوع باعث از بین رفتن آبروی وی در بین دوستان و آشنایان شده است.

وی با اشاره به تشکیل پرونده مقدماتی با هماهنگی مقام قضائی و پیگیری موضوع از سوی کارشناسان، ادامه داد: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی و با بررسی‌های اولیه و اقدامات تخصصی صورت گرفته توسط تیم کارشناسان پلیس فتا سمنان، مشخص شد متهم با استفاده از بستر شبکه اجتماعی اینستاگرام با ایجاد پروفایلی اقدام به انتشار استوری و مطالب کذب کرده بود که سبب هتک حیثیت شاکی شد.

صادقی بیان کرد: با توجه به اینکه انتشار مطالب کذب علیه اشخاص حقیقی و حقوقی در فضای مجازی به ویژه شبکه‌های اجتماعی براساس قانون مجازات اسلامی جرم است، کارشناسان پلیس با بررسی صفحه اینستاگرامی و با اقدامات تخصصی و اطلاعاتی، گرداننده صفحه را شناسایی و در یک اقدام پلیسی با هماهنگی مقام قضائی این مجرم سایبری به همراه ادله دیجیتال مجرمانه به پلیس فتا احضار شد.

وی افزود: متهم پس از دستگیری در ابتدا سعی در گمراه کردن و قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و در مواجه شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر لب به سخن گشود.

صادقی ادامه داد: این فرد ضمن اقرار به جرم خود بیان کرد به دلیل مشکلات شخصی با شاکی به انتشار مطالب توهین‌آمیز و غیرواقعی علیه وی اقدام کرده است، در نهایت پرونده تکمیل و به همراه متهم برای ادامه سیر مراحل قضایی به دادسرا ارسال شد.

وی شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه را ابزاری مفید و در حین حال خطرناک معرفی کرد و گفت: حضور ناآگاهانه و بدون رعایت اصول ایمنی کاربران در این فضا، آسیب‌های فراوانی را به دنبال خواهد داشت  وکارشناسان سایبری این پلیس همواره با اشراف و تسلط کامل بر فضای مجازی با مزاحمان و کلاهبرداران اینترنتی برخوردی قاطع خواهند داشت.

رئیس پلیس فتا استان سمنان به کاربران شبکه‌های اجتماعی هشدار داد: یکی از جرایمی که در فضای مجازی به چشم می‌خورد فحاشی و توهین و تحقیر اجتماعی به افراد است، کاربران بدانند انتشار هرگونه مطلب توهین‌آمیز، هتک حیثیت و نیز مزاحمت در فضای سایبر جرم است و با کاربر خاطی برابر قانون برخورد می‌شود.

شهروندان در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به نشانی اینترنتیwww.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی و یا با شماره تماس ۰۹۶۳۸۰  گزارش کنند.

ادامه مطلب
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

برترین ها