با ما همراه باشید

مهدیشهر

شب آرام قومسی‌ها در چهارشنبه آخر سال/ کسی مصدوم نشد

منتشر شده

در

سمنان- استان سمنان در چهارشنبه آخر سال ۹۹ شب آرامی ر ا گذراند و مصدومیت و حادثه بزرگ اتفاق نیفتاده است اما آتش‌نشان‌ها وقت بسیاری را برای اطفای حریق ضایعات سپری کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، چهارشنبه سوری در شهرستان‌های استان سمنان می‌توان گفت به خیر گذشت و شاهد تلفات و یا مصدومیت‌های جدی در این شب نبوده‌ایم. خوشبختانه رعایت بیشتر مردم فهیم این استان در سال‌های اخیر با رویکرد بازگشت به سنت‌ها و دوری از ترقه و آتش بازی سبب شده تا شاهد اتفاقات ناگوار در این استان نباشیم و سال‌ها است که در شب چهارشنبه سال تلفات جانی در این استان رخ نداده است.

در عین حال هستند عده قلیلی که هنوز به دلیل ناآگاهی به برخی اقدامات مخاطره‌آمیز مبادرت می‌ورزند که فرهنگ سازی و اقدامات پیشگیرانه نهادهای خدماتی و فرهنگی در استان طی سال‌های اخیر این دست افراد را نیز به جمع تحریم کنندگان چهارشنبه سوری پر خطر خواهد افزود.

آتش سوزی‌های جزئی در سمنان

معاون سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه طی چهارشنبه آخر سال آتش‌نشان‌های سمنانی به ۱۶ مورد حریق و حادثه در سطح شهر امدادرسانی کردند، ابراز داشت: خوشبختانه با تبلیغات خوب محیطی صورت گرفته به نسبت سال قبل با کاهش ۵۰ درصد حوادث مواجه بودیم.

رضا رهایی ضمن بیان اینکه سال گذشته ۲۶ مورد حادثه و حریق در سطح شهر برای این روز اتفاق افتاده است، تصریح کرد: خوشبختانه حریق‌ها به‌صورت جزئی در حد آتش زدن باکس زباله، ضایعات، فضای سبز و لاستیک بوده است که آتش‌نشانی به همه این موارد امدادرسانی لازم را داشت.

وی ضمن بیان اینکه امدادرسانی از ساعت ۱۷:۳۰ آغاز و تا ۲:۱۵ بامداد ادامه داشته است، افزود: تبلیغات گسترده و نشر پیام‌های آموزشی (پوستر و توصیه‌های ایمنی)، برگزاری مسابقه ویدئویی آژیر ۱۲۵ به جهت فرهنگ‌سازی با مضمون بهترین پیام ایمنی برای چهارشنبه آخر سال، طراحی مونشن گرافی و نشر در فضای مجازی، نصب بنر، اطلاع‌رسانی در خبرگزاری‌ها و ارائه نکات ایمنی از مواردی که به این کاهش حوادث کمک کرده است.

۲۰۰ تماس با آتش نشانی شاهرود

رئیس سازمان آتش‌نشانی شاهرود نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه ۴۰ مورد حریق و حادثه در شب چهارشنبه آخر سال امدادرسانی شده است، ابراز داشت: تلاش شد تا اطلاع‌رسانی‌های گسترده در سطح شهر توسط بنر و فضای مجازی انجام شود.

محمدحسن رضایی شاهرودی بابیان اینکه در شب گذشته ۲۰۰ مورد تماس با آتش‌نشانی گرفته‌شده است، تصریح کرد: آتش‌نشانی کوشید تا امدادرسانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت گیرد که خدا را شکر حریق گسترده و انفجار ناشی از ساخت مواد محترقه در سطح شهر گزارش نشده است.

وی افزود: به نظر می‌رسد آگاهی بخشی توانسته در به حداقل رسیدن این مصدومیت‌ها و تلخ کردن کام خانواده‌ها از شیرینی عید نوروز نقش مهم داشته باشند که خوشبختانه باید گفت در چهارشنبه آخر سال کسی در شاهرود آسیب جدی ندیده است.

شب پرحادثه در دامغان

رئیس سازمان آتش‌نشانی دامغان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه شب گذشته برای آتش‌نشانی دامغان بسیار پرکار بوده است، ابراز داشت: آتش‌نشان‌ها ۵۰ مورد حادثه و حریق را در سطح این شهر امدادرسانی کردند.

مهدی ابراهیمی ارمی بابیان اینکه حوادث چهارشنبه‌سوری به نسبت سنوات قبل ۱۰ درصد رشد داشته است، تصریح کرد: بیشتر این حوادث مربوط به حریق در باکس زباله، ضایعات، لاستیک و درخت بوده است که آتش‌نشان‌ها با حضور به‌موقع خود آن‌ها را اطفا کردند.

وی افزود: ۱۶ اکیپ ۲۴ آتش‌نشان و هفت خودرو در عملیات شب گذشته حضور داشتند و به‌دقت به حوادث فوق امدادرسانی لازم را انجام دادند که خوشبختانه آسیب جدی گزارش نشده است.

مهدی شهر بدون حادثه خاص

در شهرستان‌های مهدی‌شهر، گرمسار، میامی و آرادان نیز وضعیت به همین صورت ادامه داشت و به نظر می‌رسد قومسی‌ها بدون تلفات فوتی یا آسیب جدی به استقبال سال نو می‌روند که این نظم و آرامش را می‌توان مدیون نیروی انتظامی و گشت‌ها، اورژانس و آتش‌نشان‌ها و رسانه‌ها نیز بود.

روز گذشته عوامل نیروی انتظامی سمنان فرد متخلف و سودجویی را دستگیر کردند که قصد توزیع مواد محترقه و آتش‌زا را داشت که درنهایت از این فرد دو هزار و ۶۴ مورد مواد محترقه کشف و ضبط شد که اگر حضور نیروی انتظامی نبود شاید آمار این حوادث بسیار بیش از این می‌شد.

اجتماعی

کشف مواد مخدر با شلیک هوایی پلیس گرمسار

منتشر شده

در

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ، سرهنگ غلامحسین عرب فرمانده انتظامی شهرستان گرمسار گفت: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان اطلاعاتی از انتقال یک محموله مواد بدست آوردند.

او  افزود: با بهره‌گیری از توانمندی‌های تخصصی پلیس و شگرد‌های خاص اطلاعاتی، محل تحویل مواد در ایوانکی شناسایی شد و ماموران پلیس توانستند هر دو عامل انتقال محموله را حین تبادل مواد به دام بیندازند.

سرهنگ عرب با اشاره به درگیری این دو متهم با ماموران گفت: با شلیک چند تیر هوایی پلیس، عاملان قاچاق مواد مخدر با ۱۶ کیلو تریاک دستگیر شدند.

ادامه مطلب

مهدیشهر

سمنانی‌ها با صرفه‌جویی ۲۰ درصدیِ مصرف آب به عبور از تنش آبی کمک کنند

منتشر شده

در

سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت: صرفه‌جویی ۲۰ درصدی مشترکان در مصرف، استان را از تنش آبی تابستان امسال عبور می‌دهد.

به گزارش ایرنا، محمد طاهری روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه جویی در سالن اجتماعات شرکت آب و فاضلاب استان، از شهروندان خواست با صرفه‌جویی در مصرف آب برای عبور از تنش آبی در تابستان امسال همراهی کنند.

طاهری بیان کرد: شهرداری ها در ایام اوج مصرف و تنش آبی، به منظور مدیریت مصرف آب از آب آشامیدنی شهری برای آبیاری فضای سبز استفاده نکنند و از تانکر برای این امر بهره‌گیری کنند تا با مشکل کمتری در این حوزه مواجه شوند.

وی ادامه داد: اکنون ۵۱ روستای استان سمنان با کمبود آب مواجه هستند و به وسیله تانکر به اهالی روستا آبرسانی می‌شود.

وی تصریح کرد: نیاز است تا از ظرفیت دستگاه های اجرایی استان برای آبرسانی با تانکر به  روستاها در زمان ‌اوج مصرف استفاده شود.

طاهری اضافه کرد: در شرکت آب و فاضلاب کشور ستاد تنش آبی برای کل استان ها تشکیل شد و به تبع آن این‌جلسات در استان نیز برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: کم بارشی، گرمی هوا، گرمای زودرس و افزایش مصرف آب، از جمله عوامل قطعی آب، کمبود فشار و تعدیل فشار آب آشامیدنی، در استان سمنان است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت: هدررفت آب به دلیل فرسودگی انشعابات و همچنین انشعابات غیرمجاز از دیگر مواردی است که در صورت بهبود و اصلاح، در روستاهای دچار بحران می تواند مشکل کمبود آب آشامیدنی را بهبود بخشد.

طاهری خاطرنشان کرد: حجم آب تولیدی سال گذشته ۶۳ میلیون متر مکعب در بخش شهری و ۱۶.۵ میلیون متر مکعب در بخش روستایی بود  که با توجه به میزان فروش آب، محاسبات نشان می‌دهد ۲۵ درصد از آب تولیدی در استان سمنان به دلایل مختلف مانند فرسودگی از دست می‌رود و هزینه‌های تولید آن تامین نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان خاطرنشان کرد: عمر شبکه آبرسانی ۳۰ سال است و برای اصلاح و نوسازی شبکه طبق برنامه چشم‌انداز هر سال باید ۷۰ کیلومتر اصلاح شبکه انجام شود که اکنون به دلیل کمبود اعتبارات و با رایزنی‌های مختلف تنها ۳۰ کیلومتر در سال اصلاح شبکه انجام می‌شود.

هرساله از یکم تا هفتم تیرماه هفته‌ «صرفه‌جویی درمصرف آب» نام گذاری شده است تا طی آن مدیریت مصرف آب به طور جدی‌تری مدنظر شهروندان قرار گیرد.

ادامه مطلب

مهدیشهر

پلیس فتای سمنان استوری‌های هتاکانه اینستاگرامی را متوقف کرد

منتشر شده

در

سمنان- ایرنا- رئیس پلیس فتای سمنان گفت: هتاک اینترنتی که به انتشار استوری در شبکه اجتماعی اینستاگرام علیه شاکی پرونده اقدام کرده بود، دستگیر شد.

به گزارش ایرنا، سرهنگ حسین صادقی روز دوشنبه به رسانه ها افزود: فردی با در دست داشتن شکوائیه‌ای ضمن مراجعه به پلیس فتا گفت شخصی ناشناس، از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام با انتشار استوری اقدام به ارسال مطالب توهین‌آمیز و فحاشی علیه وی کرده و این موضوع باعث از بین رفتن آبروی وی در بین دوستان و آشنایان شده است.

وی با اشاره به تشکیل پرونده مقدماتی با هماهنگی مقام قضائی و پیگیری موضوع از سوی کارشناسان، ادامه داد: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی و با بررسی‌های اولیه و اقدامات تخصصی صورت گرفته توسط تیم کارشناسان پلیس فتا سمنان، مشخص شد متهم با استفاده از بستر شبکه اجتماعی اینستاگرام با ایجاد پروفایلی اقدام به انتشار استوری و مطالب کذب کرده بود که سبب هتک حیثیت شاکی شد.

صادقی بیان کرد: با توجه به اینکه انتشار مطالب کذب علیه اشخاص حقیقی و حقوقی در فضای مجازی به ویژه شبکه‌های اجتماعی براساس قانون مجازات اسلامی جرم است، کارشناسان پلیس با بررسی صفحه اینستاگرامی و با اقدامات تخصصی و اطلاعاتی، گرداننده صفحه را شناسایی و در یک اقدام پلیسی با هماهنگی مقام قضائی این مجرم سایبری به همراه ادله دیجیتال مجرمانه به پلیس فتا احضار شد.

وی افزود: متهم پس از دستگیری در ابتدا سعی در گمراه کردن و قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و در مواجه شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر لب به سخن گشود.

صادقی ادامه داد: این فرد ضمن اقرار به جرم خود بیان کرد به دلیل مشکلات شخصی با شاکی به انتشار مطالب توهین‌آمیز و غیرواقعی علیه وی اقدام کرده است، در نهایت پرونده تکمیل و به همراه متهم برای ادامه سیر مراحل قضایی به دادسرا ارسال شد.

وی شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه را ابزاری مفید و در حین حال خطرناک معرفی کرد و گفت: حضور ناآگاهانه و بدون رعایت اصول ایمنی کاربران در این فضا، آسیب‌های فراوانی را به دنبال خواهد داشت  وکارشناسان سایبری این پلیس همواره با اشراف و تسلط کامل بر فضای مجازی با مزاحمان و کلاهبرداران اینترنتی برخوردی قاطع خواهند داشت.

رئیس پلیس فتا استان سمنان به کاربران شبکه‌های اجتماعی هشدار داد: یکی از جرایمی که در فضای مجازی به چشم می‌خورد فحاشی و توهین و تحقیر اجتماعی به افراد است، کاربران بدانند انتشار هرگونه مطلب توهین‌آمیز، هتک حیثیت و نیز مزاحمت در فضای سایبر جرم است و با کاربر خاطی برابر قانون برخورد می‌شود.

شهروندان در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به نشانی اینترنتیwww.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی و یا با شماره تماس ۰۹۶۳۸۰  گزارش کنند.

ادامه مطلب
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

برترین ها