با ما همراه باشید

فرهنگی

زیرساخت‌های رسانه ملی در استان سمنان تقویت می‌شود

منتشر شده

در

گروه استان‌ها ــ معاون توسعه و فناوری رسانه ملی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه ارتقای زیرساخت‌های فنی صداوسیمای مرکز سمنان گفت: با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه زیرساخت‌های رسانه ملی در استان سمنان تقویت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، رضا علیدادی در گفت‌وگو با خبرنگاران در حاشیه سفر به سمنان اظهار داشت: امروز تفاهم‌نامه ارتقای زیرساخت‌های فنی صدا و سیمای مرکز سمنان به امضا رسید.

وی گفت: توسعه پوشش فرستنده‌های کم قدرت و توسعه بسته‌های های سوم و چهارم دیجیتال (HD)، واحد سیار و زیرساخت فنی مرکز سمنان از جمله مهم‌ترین اهدافی است که با انعقاد این تفاهم‌نامه دنبال می‌شود.

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی با اشاره به اینکه ارزش ریالی این تفاهم‌نامه 420 میلیارد ریال است، افزود: وضعیت زیرساخت‌های رسانه ملی در استان سمنان با اجرای این تفاهم‌نامه تقویت و بهبود می‌یابد.

علیدادی با اشاره با ساخت فرستنده متوسط قدرت در جاده سلامت سمنان از جمله مزایای این ایستگاه را افزایش پوشش دیجیتال بسته‌های اول و دوم، بسته‌های HD، رادیو FM عنوان کرد.

وی افزود: با بهره‌برداری از این طرح مشکل سیگنال رسانی به شهرهای سرخه، سمنان، درجزین و روستاهای اطراف برطرف می‌شود و کیفیت تصاویر افزایش می‌یابد.

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی خاطرنشان کرد: اگر نسبت به جاده‌سازی، تسطیح و تجهیز فرستنده در جاده سلامت سمنان اقدام شود؛ پیش‌بینی می‌شود این ایستگاه تا 6 ماه آینده راه‌اندازی شود.

فرهنگی

عبدالوهاب شهیدی خواننده پیشکسوت درگذشت

منتشر شده

در

عبدالوهاب شهیدی خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی که عصر روز گذشته به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شده بود، صبح روز دوشنبه بیستم اردیبهشت ماه دار فانی را وداع گفت.

این خواننده ۹۹ ساله موسیقی ایرانی روز شانزدهم اردیبهشت ماه سال جاری بود که برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ واکسینه شد.

مرحوم شهیدی در سال ۱۳۰۱ در میمه اصفهان به دنیا آمد. این هنرمند از اوایل سال ۱۳۲۰ فعالیت‌های هنری خود را با فراگیری موسیقی ردیف دستگاهی ایران، آواز، نوازندگی سنتور و نوازندگی عود نزد اسماعیل مهرتاش آغاز کرد و علاوه بر مهارت‌هایی که در حوزه خوانندگی و آهنگسازی داشت، در حوزه عودنوازی نیز نوازنده‌ای معتبر به حساب می‌آمد.

این هنرمند در طول سال‌هایی که در عرصه موسیقی فعالیت می‌کرد، با هنرمندانی چون جلیل شهناز، فرامرز پایور، علی اصغر بهاری، حسین تهرانی، رحمت‌الله بدیعی، حسن ناهید، محمدرضا شجریان و محمد اسماعیلی همکاری داشته است.

«در مدح علی (ع)»، «دو بیتی‌های بابا طاهر»، «راز عود»، «عود من خداحافظ»، «گله دارم شتربانا»، «نگاه گرم تو (زندگی)»، «تنها بیا»، «بی تو به سر نمی‌شود»، «گل‌های تازه» از جمله آثاری است که تاکنون توسط مرحوم شهیدی در دسترس مخاطبان قرار گرفت است.

همکاری با ارکسترها و مجموعه‌های مختلف موسیقایی در بخش‌های رادیو و تلویزیون و کارهای ارکسترال از دیگر فعالیت‌های این خواننده فقید موسیقی ایرانی به حساب می‌آید.

ادامه مطلب

اجتماعی

وزیر آموزش و پرورش: همه راه‌های غیراصولی جذب معلم مسدود شد/ لایحه رتبه‌بندی معلمان از سال ۱۴۰۰ اجرا می‌شود

منتشر شده

در

گروه استان‌ها – وزیر آموزش‌وپرورش با تاکید بر اینکه همه راه‌های غیراصولی جذب معلم مسدود شد و “فقط آزمون” تعیین کننده خواهد بود، گفت: بیش از ۵۰درصد معلمان جذب شده در ده سال اخیر که راه‌های غیراصولی وارد سیستم شدند، کیفیت لازم را ندارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، محسن حاجی‌میرزایی در دیدار با معلمان منتخب استان آذربایجان شرقی که در باشگاه فرهنگیان تبریز برگزار شد، با اشاره به اینکه معلمان جزو برجسته‌ترین اقشار جامعه هستند و به عنوان گروه مرجع، مورد اعتماد و احترام جامعه هستند، اظهار داشت: همه مشاغل برای زندگی بهتر تلاش می‌کنند، ولی معلم وظیفه تربیت همین انسان‌ها را بر عهده دارد که شرافتی بالاتر از این نیست.

وی با بیان اینکه همه پیشرفت‌ها متکی بر انسان‌ها و پیشرفت انسان متکی بر معلمین است، افزود: کیفیت نیروی انسانی نتیجه تلاش معلمین است که می‌توانند آینده را با این تلاش شکل دهند.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه برای داشتن جامعه موفق، نقش آفرینی معلمان باید تقویت شود، گفت: مسئولیت معلم بسیار سنگین است و خطای سهوی یا عمدی معلم در زندگی دنیوی و اخروی افراد موثر است.

وی مجموعه ماموریت‌های معلمین را دارای مخاطره و چالش جدی دانست و ابراز داشت: فرآیندهای گذشته فاقد کارایی است و نیازمند راه‌های جدید و ابتکارات جدید هستیم. سامانه شاد یکی از راه‌های نوین برای آموزش نوین بود که سربلند شدیم.

حاجی‌میرزایی با بیان اینکه امروز عرصه‌ای فراهم شده که معلم و ابتکاراتش دیده شود و در معرض داوری عمومی قرار گیرد، گفت: امروز کلاس 20 یا 30 نفری مخاطب میلیونی دارد و این نقطه اعتلا و یک سکوی پرش بزرگ برای جامعه معلمین ایران است، ضمن اینکه زمینه‌های آموزش حین خدمت معلم هم به شدت افزایش یافته است و این برای کشف استعدادها و تقویت توانمندی‌ها بسیار مفید است.

وی با اشاره به اینکه یک جامعه پویا و توانمند جامعه‌ای است که به سرعت موقعیت خود را یافته و نقش آفرینی می‌کند، خاطر نشان کرد: معلمان در این آزمون سربلند شدند و باید بیشتر برای بهبود بیش از این تلاش کنیم. وقایع دوره کرونا در تاریخ جهانی ثبت خواهد شد بنابراین باید با خلق رویدادهای خلاقانه، تصویر زیبایی از جامعه فرهنگیان به ثبت برسد.

وزیر آموزش‌وپرورش، در ادامه، نظام تعلیم و تربیت را دارای چالش‌هایی دانست و گفت: نباید این مخاطرات در طول مسیر برای رسیدن به مقصد، منجر به توقف شود. مهم‌ترین مسئله آموزش و پرورش، مسئله نیروی انسانی است و عنصر بی بدیلی است که آرامش ، امنیت و معیشت و آموزشش برای ما مهم بوده و گام‌های بلندی برای بهبود وضعیت برداشتیم.

وی با بیان اینکه در ده سال گذشته 50 درصد معلمان ورودی آموزش و پرورش از مسیرهای مختلف بوده که بدون انتخاب درست، رشته تحصیلی نامرتبط و جنسیت با محل تدریس تناسب نداشته، تصریح کرد: این اتفاق، یک ضربه کاری به نهاد معلم است، لذا از شورای انقلاب فرهنگی مصوبه گرفتیم که ورودی به آموزش‌وپرورش فقط از مسیر قبولی در آزمون سراسری و دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی است، همه راه ها مسدود شد تا معلم با کیفیت وارد مدارس شوند.

حاجی‌میرزایی، ادامه داد: در یک دوره 25700 نفر، در یک دوره 28000 نفر و در یک دوره 30000 نفر ساماندهی شدند، نیروها را تعیین تکلیف کردیم تا وضعیتشان روشن شود. هر کسی تا قبل از 92 وارد سیستم شده بود، تعیین تکلیف شد که کمتر از 30 هزار نفر باقیمانده و به زودی حل خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه بعد از سال 92 معلم جدیدی در قالب‌های مختلف حق‌التدریسی و شرکتی و… نگرفتیم، ابراز داشت: هر کسی به هر طریقی وارد آموزش و پرورش شده باید در آزمون رقابت کند و متناسب با رشته و شغلش انتخاب شود تا به معلم با کیفیتی دست یابیم.

وزیر آموزش‌وپرورش از تصویب لایحه رتبه بندی معلمان در جلسه شب گذشته هیئت دولت خبر داد و گفت: لایحه رتبه بندی بسیار پیچیده بود که تمام مسیر تا صحن هیئت دولت با قید فوری پیش رفت و هیچگاه در نوبت نرفت که اگر در سیر بروکراسی و نوبت میرفت، بیش از یکسال زمان می‌برد، لذا خارج از نوبت بررسی و تصویب شد.

وی ادامه داد: دیشب در هیئت وزیران تصویب شد و به مجلس رفت و اعتبارش در بودجه 1400 دیده شده تا پس از تصویب اجرا شود. این لایحه بر مبنای 5 رتبه است که هدف ما دست یافتن به معلم با کیفیت است.

حاجی‌میرزایی با اشاره به اینکه در رتبه بندی به مدرک امتیاز نمی دهیم چراکه در ابتدای استخدام این مسایل لحاظ شده است، افزود: بر اساس این لایحه فقط به کیفیت معلم نمره می‌دهیم.

ادامه مطلب

سلامت

وزیر آموزش و پرورش: آماده‌ایم بعد از عید مدارس را باز کنیم

منتشر شده

در

وزیر آموزش و پرورش با بیان “با فرهنگیان توافق کرده‌ایم درباره پرداخت مطالبات صحبت نکنیم”، گفت: آماده‌ایم بعد از عید مدارس را باز کنیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ محسن حاجی‌میرزایی در برنامه گفتگوی هفته در دیدار با علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: در این نشست به زمینه‌های بسیار متنوع از همکاری مشترک بین دو دستگاه رسیدیم و قرار شد مجموعه محورها استخراج شود و به حوزه هریک از معاونت‌های دو دستگاه که مربوط می‌شود مورد گفت‌وگو قرار بگیرد.

وی افزود: این دو وزارتخانه دو بخش فرهنگی هستند و مأموریت‌هایشان ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارد، برای تقویت گردشگری، صنایع دستی و اشاعه آن و آشنایی دانش‌آموزان با مفاخر فرهنگی، میراث فرهنگی و فرهنگ گردشگری عرصه‌های خوبی وجود دارد؛ در حوزه صنایع دستی بیش از 290 رشته وجود دارد و می‌توانیم در این بخش نیرو تربیت کنیم، هم‌اکنون حدود 9 رشته مرتبط با صنایع دستی در هنرستانها داریم که زمینه خوبی برای گسترش صنایع دستی در کشور است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: مدارس ماندگار به‌عنوان یکی از میراث‌های ماندگار فرهنگی که بیش از 100 سال قدمت دارند باید با مقررات ویژه نگهداری شود در این زمینه برای همکاری با این وزارتخانه اقدام خواهد شد، هم‌چنین ایجاد هنرستان‌هایی برای مرمت آثار باستانی، صنایع دستی و حمایت از صنعت گردشگری، راه‌اندازی تورها و راهنمای تورها جزو عرصه‌های گوناگونی است که می‌توانیم همکاری مشترک داشته باشیم.

آماده‌ایم مدارس را بعد از عید باز کنیم

حاجی‌میرزایی درباره بازگشایی مدارس در سال تحصیلی آینده، بیان کرد: از حیث آمادگی همین الآن نیز آماده هستیم با دو روز فاصله مدارس را باز کنیم علت اینکه مدارس باز نمی‌شود ممنوعیتی است که ستاد ملی کرونا ایجاد کرده است و هر زمانی که ستاد ملی به ما اجازه دهد مدارس را باز می‌کنیم.

 وی ادامه داد: توصیه ما این است بسته بودن مدارس و دور بودن دانش‌آموزان از محیط آموزش با مخاطرات پنهان و پایدار روبه‌رو است و آنها آسیب می‌بینند همچنین تلاش می‌کنیم کیفیت آموزش از طریق فضای مجازی تأمین شود اما قطعاً امکان ارائه آموزش باکیفیت به‌صورت حضوری بیشتر فراهم است، همواره متقاضی بازگشایی مدارس بودیم اما هر زمان که ستاد کرونا اجازه دهد مدارس را باز می‌کنیم، شاید لازم نباشد برای سال تحصیلی آینده شروع کنیم و بعد از عید که شرایط بهتر شد و ستاد ملی کرونا اجازه داد آمادگی برای بازگشایی داریم.

اختیاری‌بودن مدارس تصمیم ستاد ملی کرونا است

وزیر آموزش و پرورش گفت: پیشنهاد ما دایر شدن متعارف مدارس طبق روال هر سال بود اما در ستاد ملی کرونا گفتند “قید اختیاری را ایجاد کنید” و این قید ما نیست ستاد ملی کرونا اعلام کرده است.

حاجی‌میرزایی درباره سود صندوق ذخیره فرهنگیان ابراز کرد: برگزاری هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان در هفته گذشته انجام شد و محاسبه سود صورت گرفت، سود بالای سه‌هزار میلیارد تومان است، این سود توزیع شود که مسئولان صندوق توضیح خواهند داد.

حقوق معلمان خرید خدمات افزایش یافت

وی درباره معلمان خرید خدمات آموزشی مطرح کرد: از ابتدای سال تحصیلی جاری اصلاحاتی در مقررات انجام دادیم، معلمان خرید خدمات قبلاً به‌ازای 24 ساعت کار نیمه‌وقت محسوب می‌شدند و حقوق کمتر می‌گرفتند و بررسی‌های ما نشان داد که می‌توانند 24 ساعت را تمام‌وقت تلقی کنند و چون تابع قانون کار هستند حقوقشان با 24 ساعت تمام‌وقت محسوب شود قطعاً حقوقشان افزایش پیدا می‌کند.

ما با فرهنگیان تفاهم کردیم دیگر درباره پرداخت مطالبات صحبت نکنیم!

وزیر آموزش و پرورش درباره رتبه‌بندی معلمان بیان کرد: این موضوع در دستور کار دولت است و تا‌کنون در یک جلسه دولت درباره آن بحث شده و ادامه آن باقی مانده است که امیدواریم همین روزها به‌تصویب برسد؛ در بودجه‌ای که مصوب شده اعتبار مورد نیاز برای رتبه‌بندی پیش‌بینی شده است و در تصویب‌نامه مجلس نیز این اعتبار پیش‌بینی شده است.

حاجی‌میرزایی درباره پرداخت مطالبات فرهنگیان تصریح کرد: من به‌احترام نقدی که معلمان از ما می‌کنند و گلایه دارند چرا دائم درباره مطالبات حرف می‌زنیم، موافق صحبت کردن درباره آن نیستم و پرداخت مطالبات افراد نیاز به موضوع تبلیغاتی ندارد، هرجا که می‌روم پرداخت مطالبات را از من سؤال می‌کنند؛ ما با فرهنگیان تفاهم کردیم دیگر در این باره صحبت نکنیم! همکاران ما مطالبات را از ادارات پیگیری کنند، نکته‌ای که می‌توانم اطمینان دهم این است که همه مأموریت ما این است تلاش کنیم تا هیچ مشکلی برای فرهنگیان وجود نداشته باشد.

ادامه مطلب
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

برترین ها