با ما همراه باشید

فرهنگی

دانشگاه سمنان عضو شبکه یونسکو شد

منتشر شده

در

ایرنا/ دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین‌المللی زیست‌شناسی ایران گفت: نهمین کنگره بین‌المللی زیست‌شناسی ایران با برگزاری میزگرد ویژه آموزش بین رشته‌ای و امضای تفاهم‌نامه همکاری با شبکه یونسکو، به صورت مجازی به پایان رسید.

 

شمس‌الضحی ابوالمعالی، دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین‌المللی زیست‌شناسی ایران اظهار داشت: در این میزگرد، سخنرانانی از ارمنستان، هند و انگلستان حضور داشتند و با امضای تفاهم نامه همکاری با شبکه یونسکو، دانشگاه سمنان موفق به عضویت در این شبکه و ایجاد دفتر و آزمایشگاه آموزشی و تحقیقاتی علوم زیستی در سطح همکاری‌های منطقه ای و بین المللی شد.
وی افزود: این تفاهم نامه در ۱۰ بند و با تاکید بر آموزش زیست‌شناسی در مقاطع ابتدایی، متوسطه و دانشگاه به صورت عمومی و در همه رشته‌ها است.
دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین‌المللی زیست‌شناسی ایران گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه، تلاش بر این است که در تمام مقاطع تحصیلی، درس زیست‌شناسی عمومی به افراد آموزش داده شود.
ابوالمعالی بیان کرد: سطح علمی مقالات ارائه شده در بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین‌المللی زیست‌شناسی ایران بالا بود و انتخاب برترین‌ مقاله‌ها آسان نیست.
وی افزود: مقالات منتخب این کنگره به صورت کامل در مجلات انجمن زیست شناسی ایران به چاپ می‌رسد.

فرهنگی

۶ رشته تحصیلی جدید در دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان سمنان

منتشر شده

در

ایسنا/سمنان شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با تاسیس ۶ رشته برای سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ در دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان موافقت کرد.

دکتر رضا نقدی رییس دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان با اعلام این خبر اظهار کرد: دانشگاه فنی و حرفه ای مأموریت پرورش دانشجوی ماهر و کارآفرین را بر عهده دارد و در این راستا رشته های تحصیلی موجود در دانشگاه با توجه به نیاز جامعه و بازار کار انتخاب می شوند.

وی با بیان اینکه با اضافه شدن این ۶ رشته به سبد آموزشی این دانشگاه، تعداد رشته‌های این دانشگاه به ۵۸ رشته رسید افزود:  تربیت بدنی، شبکه های کامپیوتری، معماری داخلی و  گیاه پزشکی در مقطع کاردانی و مهندسی حرفه ای معماری و  تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش مدیریت و برنامه ریزی تربیت بدنی در مقطع کارشناسی ناپیوسته  رشته های جدید این دانشگاه هستند.

وی اضافه کرد: این دانشگاه تلاش می‌کند از طریق تربیت تکنسین‌ها و مهندسان ماهر، شایسته و کارآفرین و نیز تعامل با مراکز صنعتی و بخش‌های دولتی و خصوصی، زمینه‌های لازم را برای کسب مهارت، ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای جوانان فراهم کند.

نقدی  ادامه داد: در حال حاضر دانشگاه فنی و حرفه ای با توجه به نیاز نیروی انسانی ماهر تنها دانشگاهی است که مجوز توسعه فضای فیزیکی، جذب هیئت علمی، راه اندازی رشته‌های جدید و افزایش دانشجو را دارد.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان سمنان، تربیت تکنسین ماهر را یکی از رسالت‌های مهم این دانشگاه عنوان کرد و افزود: آمار اشتغال به کار پسران فارغ التحصیل از واحدها و مراکز دانشگاه فنی و حرفه ای کشور ۶۷ درصد است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان سمنان گفت: تربیت تکنسین ماهر از رسالت های مهم دانشگاه فنی و حرفه ای است.

وی با عنوان اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای با مأموریت تربیت تکنسین بازار کار و صنعت، یکی از بزرگترین دانشگاه‌های کشور با ۱۸۱ دانشکده و آموزشکده فنی و حرفه‌ای و جمعیت دانشجویی بالغ بر ۱۶۰ هزار نفر در سراسر کشور است؛ افزود: بر اساس بررسی‌های آماری ، ۶۰ درصد دانشجویان دختر پس از فارغ‌التحصیل شدن از مراکز وابسته به این دانشگاه جذب بازار کار می‌شوند.

رضا نقدی افزود: دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان سمنان در حال حاضر با داشتن بیش از ۴ هزار دانشجو و ۴ دانشکده در شهرستان‌های سمنان، شاهرود و امیرآباد دامغان در حال ارائه خدمت به جوانان این مرز و بوم است.

ادامه مطلب

فرهنگی

راه‌آهن از تپه‌حصار 7000ساله می‌رود؟

منتشر شده

در

ایسنا/سمنان سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: موافقت‌های اولیه با شرکت راه‌ آهن جمهوری اسلامی ایران، برای بررسی جابه‌جایی ریل قطار از میان تپه‌حصار انجام شده است.

حمیدرضا دوست‌محمدی در دیدار با مدیرعامل و شماری از اعضای خانه تسنیم دامغان به تشریح مرمت، سامان‌دهی و حفاظت از محوطه باستانی تپه‌حصار پرداخت و اظهار کرد: موافقت‌های اولیه با شرکت راه‌ آهن انجام و مقرر شده است برای اتخاذ تصمیم نهایی، بازدیدهای میدانی مشترک انجام شود.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان در خصوص اقدامات لازم برای زمینه‌سازی ثبت جهانی تپه‌حصار خاطرنشان کرد: سامان‌دهی و حفاظت قسمت‌هایی از این محوطه باستانی صورت پذیرفته و با خوانا سازی آثار معماری محوطه، حفاظت از بخشی از لایه‌های باستان‌شناسی نیز انجام شده است.

وی ادامه داد: با بهره‌گیری از مطالعات پژوهشی محوطه، آثار معماری با مواد همگون و با حفظ و جداسازی لایه‌های تاریخی با لایه بازسازی شده جدید انجام شده است.

دوست‌محمدی به اقدامات انجام شده برای سامان‌دهی و کنترل آب‌های سطحی در زمان بارندگی‌ها و جلوگیری از تخریب بر اثر آب‌شستگی در این تپه باستانی اشاره کرد و گفت: مسیری با استفاده از زیرساخت‌های چوبی برای بازدید گردشگران در این تپه ایجاد شده است و گردشگران داخلی و خارجی با حرکت در این مسیر تعریف شده می‌توانند از سطح تپه بازدید کنند.

او با اشاره به معضل قدیمی عبور ریل قطار از میان تپه‌حصار ادامه داد: «با حمایت خانه تسنیم، پیگیری ثبت جهانی تپه‌حصار قوت بیشتری پیدا کرده است و بر اساس پیگیری‌های  وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و مجموعه استان، جابه‌جایی و انتقال خطوط ریلی قطار از عرصه و حریم اثر، که ده‌ها سال است از میان این تپه باستانی عبور می‌کند، به واقعیت نزدیک شده است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان افزود: تعیین حریم و عرصه، مهم‌ترین اقدامات برای ثبت جهانی تپه‌حصار  است و نشانه‌گذاری این حریم و عرصه و توافق با مالکین خصوصی در حال انجام است.

دوست‌محمدی خاطرنشان کرد: این تپه باستانی در محدوده شهر دامغان به‌عنوان مرجع علمی تپه‌های عصر آهن در دنیا شناخته شده است و با اصلاح ریل راه آهن در این تپه که خوشبختانه با همراهی راه آهن جمهوری اسلامی ایران انجام خواهد شد، امیدهای ثبت جهانی اثر نیز زنده شده است.

تپه‌حصار یکی از مهم‎ترین محوطه‌های دوران پیش از تاریخ در فلات ایران است و قدمت این محوطه باستانی به هفت هزار و ۵۰۰ سال قبل برمی‌گردد.

این تپه باستانی، سه دوره‌ اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا پایان عصر مفرغ را در خود نهان دارد و قدمت و دیرینگی تمدن تپه‌حصار به هزاره چهارم تا هزاره نخست پیش از میلاد می‌رسد.

تپه‌حصار دامغان در سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

ادامه مطلب

فرهنگی

عبدالوهاب شهیدی خواننده پیشکسوت درگذشت

منتشر شده

در

عبدالوهاب شهیدی خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی که عصر روز گذشته به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شده بود، صبح روز دوشنبه بیستم اردیبهشت ماه دار فانی را وداع گفت.

این خواننده ۹۹ ساله موسیقی ایرانی روز شانزدهم اردیبهشت ماه سال جاری بود که برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ واکسینه شد.

مرحوم شهیدی در سال ۱۳۰۱ در میمه اصفهان به دنیا آمد. این هنرمند از اوایل سال ۱۳۲۰ فعالیت‌های هنری خود را با فراگیری موسیقی ردیف دستگاهی ایران، آواز، نوازندگی سنتور و نوازندگی عود نزد اسماعیل مهرتاش آغاز کرد و علاوه بر مهارت‌هایی که در حوزه خوانندگی و آهنگسازی داشت، در حوزه عودنوازی نیز نوازنده‌ای معتبر به حساب می‌آمد.

این هنرمند در طول سال‌هایی که در عرصه موسیقی فعالیت می‌کرد، با هنرمندانی چون جلیل شهناز، فرامرز پایور، علی اصغر بهاری، حسین تهرانی، رحمت‌الله بدیعی، حسن ناهید، محمدرضا شجریان و محمد اسماعیلی همکاری داشته است.

«در مدح علی (ع)»، «دو بیتی‌های بابا طاهر»، «راز عود»، «عود من خداحافظ»، «گله دارم شتربانا»، «نگاه گرم تو (زندگی)»، «تنها بیا»، «بی تو به سر نمی‌شود»، «گل‌های تازه» از جمله آثاری است که تاکنون توسط مرحوم شهیدی در دسترس مخاطبان قرار گرفت است.

همکاری با ارکسترها و مجموعه‌های مختلف موسیقایی در بخش‌های رادیو و تلویزیون و کارهای ارکسترال از دیگر فعالیت‌های این خواننده فقید موسیقی ایرانی به حساب می‌آید.

ادامه مطلب
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

برترین ها