با ما همراه باشید

مهدیشهر

خشکسالی و چالشی که تابستان امسال در استان سمنان پیش رو است

منتشر شده

در

گروه استان‌ها- آمارهای اعلامی از سوی وزارت نیرو و سازمان هواشناسی از میزان بارش‌های سالانه نشان می‌دهد که سمنان یکی از کم‌بارش‌ترین  و خشک‌ترین استان‌های کشور است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، خشکسالی در استان کویری سمنان به حدی است که تأمین آب چالش اصلی پیش روی توسعه این استان برشمرده شده و همواره مورد توجه مسئولان و مدیران در این استان بوده است.

کسری 70 سانتی‌متری تراز آبی استان سمنان که سالانه رخ می‌دهد عمق فاجعه را در این زمینه نشان می‌دهد و بیانگر این است که مجموع بارش‌ها و آب‌های استحصالی در هر سال بسیار کمتر از مصرف سالانه آب در این استان است.

از طرفی کیفیت پایین آب در برخی نقاط استان سمنان نیز بر مشکلات تأمین آب در این استان افزوده و سبب شده است که نتوان از هر آب استحصالی برای هر مصرف مورد نیاز بهره برد.

شرب یکی از مصارف مهم و اصلی آب در استان سمنان است که به گفته محمد طاهری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب این استان بیش از 60 میلیون متر مکعب از مجموع آب مصرفی سالانه در استان کویری سمنان را تشکیل می‌دهد.

گر چه این میزان سهم بسیار اندکی از حدود یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعبی مصرف سالانه آب در استان سمنان را به مصرف شرب اختصاص داده است اما باید به این نکته توجه کنیم که همه آب‌های استحصالی و تأمین شده در استان سمنان کیفیت لازم را برای مصرف شرب نداشته و در واقع این مهم سبب شده است که چالش مهمی برای شرکت آب و فاضلاب این استان برای تأمین آب شرب به وجود بیاید.

در حقیقت در سال‌هایی مانند سال آبی امسال که کمبود بارش‌ها به ویژه به شکل بارش برف وجود داشته است؛ موضوع تأمین آب شرب به یکی از مهم‌ترین چالش‌های مدیران مرتبط با آب استان سمنان به ویژه مدیران شرکت آبفای این استان تبدیل می‌شود.

خشکسالی به عنوان موضوعی که مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان از آن به عنوان علت اعمال خاموشی‌ها و قطعی برق در این استان نام برد؛ امروز زنگ هشدار برای قطع آب مشترکان خانگی در این استان را نیز به صدا در آورده است.

موضوع قطع آب در تابستان امسال با گرم‌تر شدن دمای هوا در شهرهای این استان و قطع چند ساعته آب برخی نقاط شهری در این استان از جمله شهر شهمیرزاد گویا رنگ جدی‌تر به خود گرفته و نگرانی مردم در این زمینه را به همراه داشته است.

از طرف دیگر تأمین آب شرب به عنوان یکی از مطالبات مهمی است که مردم آن را از مسئولان مربوطه می‌خواهند و همین مطالبه سبب شد تا عباس گلرو نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی موضوع قطعی آب در برخی نقاط در سه شهرستان این حوزه انتخابیه را از معاون وزیر نیرو پیگیر شود.

عباس گلرو به دنبال قطعی آب در بخش‌هایی از حوزه انتخابیه مرکز استان سمنان از جمله شهمیرزاد، در تماس تلفنی با جانباز معاون آبفای وزیر نیرو بر ضرورت تسریع در حل این مشکل تاکید کرد.

گلرو در این تماس با اشاره به مشکل دیرپای کم‌آبی در استان سمنان از بی‌توجهی به خواسته‌های مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در حوزه تأمین آب در سال‌های گذشته گلایه کرد و خواستار تسریع از سوی وزارت نیرو به منظور  رفع مشکل کم آبی در این حوزه انتخابیه شد.

نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی برطرف شدن مشکل آب استان در درازمدت را در گرو اجرای هر چه سریع‌تر پروژه‌های بزرگ آبرسانی به استان دانست و ابراز امیدواری کرد پیگیری‌ها در این زمینه، مطالبه مردم در حوزه تأمین آب را به تحقق نزدیک کند.

مصرف آب شرب در استان سمنان چقدر است؟

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان با اشاره به هزینه‌های بسیار زیاد تأمین، انتقال و توزیع آب، افزایش بی‌رویه و غلط مصرف آب و منابع محدود آب قابل استفاده در سطح کشور تصریح کرد: این موارد در آینده‌ای نزدیک، کشور را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.

محمد طاهری با اشاره به میزان مصرف آب در استان سمنان تصریح کرد:  جمعیت فعلی استان سمنان در 19 شهر این استان 650 هزار نفر است و این جمعیت 650 هزار نفری در حال حاضر چیزی در حدود 60 میلیون متر مکعب آب در سال برای مصارف شرب استفاده می‌کنند.

وی اضافه کرد: بر اساس نمودار رشد جمعیت، اگر جمعیت نقاط شهری استان سمنان در سال 1415 به 950 هزار نفر برسد؛ مصرف آب شرب این افراد –البته به فرض حفظ همین الگوی مصرف- به 81 میلیون متر مکعب خواهد رسید و اگر به این جمعیت، جمعیت روستایی استان سمنان را اضافه کنیم؛ میزان مصرف آب شرب به مراتب بیشتر از این خواهد شد و این در حالی است که در حالت فعلی در استان سمنان با 400 لیتر در ثانیه کمبود آب شرب روبه‌رو هستیم و سفره‌های آب زیرزمینی همه ساله بیش از 76 سانتی‌متر کاهش می‌یابند.

مدیرعامل شرکت آبفای استان سمنان افزود: در صورتی که مقادیر مصرف آب در استان سمنان و البته میانگین مصرف آب شرب در کشور را با توجه به سطوح تعریف شده جهانی در مورد میزان مصرف آب و سرانه آب هر فرد مقایسه کنیم؛ مشاهده می‌شود که کشور ایران با یک روند بحران شدید و مزمن آب روبه‌رو است که پیامدهای بسیار ناگوار و مخرب آن برای نسل‌های آینده نیز به طور جدی نگران کننده و جبران ناپذیر است.

طاهری با صرفه‌جویی را مهم‌ترین راهکار عبور از بحران فعلی عنوان و تصریح کرد: باید همه مردم کشور به این واقعیت آگاهی کامل پیدا کنند که فراوانی آب یک توهم و کمبود آن جدی و خطرآفرین است.

وی با بیان اینکه توجه همه مردم به نکاتی که منجر به صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود، آبرسانی و تداوم جریان آب را به‌دنبال خواهد داشت و تصریح کرد: البته عدم رعایت صرفه‌جویی، کمبود و قطع آب را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

اجتماعی

کشف مواد مخدر با شلیک هوایی پلیس گرمسار

منتشر شده

در

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ، سرهنگ غلامحسین عرب فرمانده انتظامی شهرستان گرمسار گفت: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان اطلاعاتی از انتقال یک محموله مواد بدست آوردند.

او  افزود: با بهره‌گیری از توانمندی‌های تخصصی پلیس و شگرد‌های خاص اطلاعاتی، محل تحویل مواد در ایوانکی شناسایی شد و ماموران پلیس توانستند هر دو عامل انتقال محموله را حین تبادل مواد به دام بیندازند.

سرهنگ عرب با اشاره به درگیری این دو متهم با ماموران گفت: با شلیک چند تیر هوایی پلیس، عاملان قاچاق مواد مخدر با ۱۶ کیلو تریاک دستگیر شدند.

ادامه مطلب

مهدیشهر

سمنانی‌ها با صرفه‌جویی ۲۰ درصدیِ مصرف آب به عبور از تنش آبی کمک کنند

منتشر شده

در

سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت: صرفه‌جویی ۲۰ درصدی مشترکان در مصرف، استان را از تنش آبی تابستان امسال عبور می‌دهد.

به گزارش ایرنا، محمد طاهری روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه جویی در سالن اجتماعات شرکت آب و فاضلاب استان، از شهروندان خواست با صرفه‌جویی در مصرف آب برای عبور از تنش آبی در تابستان امسال همراهی کنند.

طاهری بیان کرد: شهرداری ها در ایام اوج مصرف و تنش آبی، به منظور مدیریت مصرف آب از آب آشامیدنی شهری برای آبیاری فضای سبز استفاده نکنند و از تانکر برای این امر بهره‌گیری کنند تا با مشکل کمتری در این حوزه مواجه شوند.

وی ادامه داد: اکنون ۵۱ روستای استان سمنان با کمبود آب مواجه هستند و به وسیله تانکر به اهالی روستا آبرسانی می‌شود.

وی تصریح کرد: نیاز است تا از ظرفیت دستگاه های اجرایی استان برای آبرسانی با تانکر به  روستاها در زمان ‌اوج مصرف استفاده شود.

طاهری اضافه کرد: در شرکت آب و فاضلاب کشور ستاد تنش آبی برای کل استان ها تشکیل شد و به تبع آن این‌جلسات در استان نیز برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: کم بارشی، گرمی هوا، گرمای زودرس و افزایش مصرف آب، از جمله عوامل قطعی آب، کمبود فشار و تعدیل فشار آب آشامیدنی، در استان سمنان است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت: هدررفت آب به دلیل فرسودگی انشعابات و همچنین انشعابات غیرمجاز از دیگر مواردی است که در صورت بهبود و اصلاح، در روستاهای دچار بحران می تواند مشکل کمبود آب آشامیدنی را بهبود بخشد.

طاهری خاطرنشان کرد: حجم آب تولیدی سال گذشته ۶۳ میلیون متر مکعب در بخش شهری و ۱۶.۵ میلیون متر مکعب در بخش روستایی بود  که با توجه به میزان فروش آب، محاسبات نشان می‌دهد ۲۵ درصد از آب تولیدی در استان سمنان به دلایل مختلف مانند فرسودگی از دست می‌رود و هزینه‌های تولید آن تامین نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان خاطرنشان کرد: عمر شبکه آبرسانی ۳۰ سال است و برای اصلاح و نوسازی شبکه طبق برنامه چشم‌انداز هر سال باید ۷۰ کیلومتر اصلاح شبکه انجام شود که اکنون به دلیل کمبود اعتبارات و با رایزنی‌های مختلف تنها ۳۰ کیلومتر در سال اصلاح شبکه انجام می‌شود.

هرساله از یکم تا هفتم تیرماه هفته‌ «صرفه‌جویی درمصرف آب» نام گذاری شده است تا طی آن مدیریت مصرف آب به طور جدی‌تری مدنظر شهروندان قرار گیرد.

ادامه مطلب

مهدیشهر

پلیس فتای سمنان استوری‌های هتاکانه اینستاگرامی را متوقف کرد

منتشر شده

در

سمنان- ایرنا- رئیس پلیس فتای سمنان گفت: هتاک اینترنتی که به انتشار استوری در شبکه اجتماعی اینستاگرام علیه شاکی پرونده اقدام کرده بود، دستگیر شد.

به گزارش ایرنا، سرهنگ حسین صادقی روز دوشنبه به رسانه ها افزود: فردی با در دست داشتن شکوائیه‌ای ضمن مراجعه به پلیس فتا گفت شخصی ناشناس، از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام با انتشار استوری اقدام به ارسال مطالب توهین‌آمیز و فحاشی علیه وی کرده و این موضوع باعث از بین رفتن آبروی وی در بین دوستان و آشنایان شده است.

وی با اشاره به تشکیل پرونده مقدماتی با هماهنگی مقام قضائی و پیگیری موضوع از سوی کارشناسان، ادامه داد: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی و با بررسی‌های اولیه و اقدامات تخصصی صورت گرفته توسط تیم کارشناسان پلیس فتا سمنان، مشخص شد متهم با استفاده از بستر شبکه اجتماعی اینستاگرام با ایجاد پروفایلی اقدام به انتشار استوری و مطالب کذب کرده بود که سبب هتک حیثیت شاکی شد.

صادقی بیان کرد: با توجه به اینکه انتشار مطالب کذب علیه اشخاص حقیقی و حقوقی در فضای مجازی به ویژه شبکه‌های اجتماعی براساس قانون مجازات اسلامی جرم است، کارشناسان پلیس با بررسی صفحه اینستاگرامی و با اقدامات تخصصی و اطلاعاتی، گرداننده صفحه را شناسایی و در یک اقدام پلیسی با هماهنگی مقام قضائی این مجرم سایبری به همراه ادله دیجیتال مجرمانه به پلیس فتا احضار شد.

وی افزود: متهم پس از دستگیری در ابتدا سعی در گمراه کردن و قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و در مواجه شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر لب به سخن گشود.

صادقی ادامه داد: این فرد ضمن اقرار به جرم خود بیان کرد به دلیل مشکلات شخصی با شاکی به انتشار مطالب توهین‌آمیز و غیرواقعی علیه وی اقدام کرده است، در نهایت پرونده تکمیل و به همراه متهم برای ادامه سیر مراحل قضایی به دادسرا ارسال شد.

وی شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه را ابزاری مفید و در حین حال خطرناک معرفی کرد و گفت: حضور ناآگاهانه و بدون رعایت اصول ایمنی کاربران در این فضا، آسیب‌های فراوانی را به دنبال خواهد داشت  وکارشناسان سایبری این پلیس همواره با اشراف و تسلط کامل بر فضای مجازی با مزاحمان و کلاهبرداران اینترنتی برخوردی قاطع خواهند داشت.

رئیس پلیس فتا استان سمنان به کاربران شبکه‌های اجتماعی هشدار داد: یکی از جرایمی که در فضای مجازی به چشم می‌خورد فحاشی و توهین و تحقیر اجتماعی به افراد است، کاربران بدانند انتشار هرگونه مطلب توهین‌آمیز، هتک حیثیت و نیز مزاحمت در فضای سایبر جرم است و با کاربر خاطی برابر قانون برخورد می‌شود.

شهروندان در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به نشانی اینترنتیwww.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی و یا با شماره تماس ۰۹۶۳۸۰  گزارش کنند.

ادامه مطلب
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

برترین ها