با ما همراه باشید

بین الملل

حمله خواهر رهبر کره شمالی به رئیس جمهور کره جنوبی

منتشر شده

در

خواهر رهبر کره شمالی بر اساس گزارش امروز(سه شنبه) خبرگزاری رسمی این کشور به رئیس جمهور کره جنوبی از بابت “نگران کننده” خواندن آزمایش موشکی اخیر پیونگ یانگ حمله و تاکید کرد، کشورش به همراه سئول و واشنگتن نباید برای مذاکرات مانع ایجاد کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ چند روز پیش کره شمالی دو موشک بالستیک را به سمت آبهای نزدیک به ژاپن پرتاب کرد تا در ضمن تاکید بر پیشرفت مداوم برنامه تسلیحاتی خود، فشارها را بر آمریکا افزایش دهد.

به دنبال این پرتابهای موشکی، مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی اظهار کرد،‌ کشورش به همراه کره شمالی و آمریکا باید برای ادامه گفتگو تلاش کنند.

کیم یو جونگ،‌ خواهر کیم جونگ اون،‌ رهبر کره شمالی این اظهارات مون جائه این را به خاطر توافق داشتن با آمریکایی که در ضمن محکوم کردن آزمایش موشکی پیونگ یانگ ،‌برنامه های تسلیحاتی و هسته ای آن را تهدید جدی برای صلح و امنیت بین الملل دانست، فضاحت بار خواند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی،‌ کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی در بیانیه ای گفت:” یک چنین رفتار غیرمنطقی و گستاخانه ای از سوی کره جنوبی دقیقا معادل منطق شبه گنگستری آمریکا است.”

کره شمالی روز جمعه اعلام کرد، یک نوع جدید از موشک بالستیک کوتاه برد تاکتیکی را پرتاب کرده است. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد،‌ این آزمایش ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل بوده اما همچنان راه برای دیپلماسی با پیونگ یانگ باز است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

هدف قرار گرفتن ۲ دکل انتقال برق ایران به عراق/ آتش سوزی در وزارت بهداشت عراق

منتشر شده

در

منابع عراقی از هدف قرار گرفتن ۲ دکل انتقال برق از ایران به عراق و آتش سوزی وسیع در وزارت بهداشت عراق خبر دادند.

یک منبع در استان دیالی عراق اعلام کرد که دو دکل انتقال برق از ایران به عراق در منطقه حمرین در شمال شرق دیالی منفجر شده است.

این منبع بیان کرد: دکل‌های شماره 177-179 از ایران به دیالی در منطقه «المقالع» در نزدیکی دریاچه حمرین در 55 کیلومتری شمال شرق بعقوبه با بمب هدف قرار گرفتند و منفجر شدند.

این منبع تاکید کرد: این انفجار سبب انهدام کامل این دکل‌ها و قطع برق مناطق گسترده در دیالی شده است و تیم تعمیر خطوط برق و نیز تیم خنثی کننده مواد منفجره به محل حادثه رفته‌اند تا دکل را تعمیر و این خط انتقال برق از ایران را وصل کنند.

دکل‌های برق در دیالی و برخی استان‌های دیگر عراق همواره از سوی داعش هدف قرار می گیرد.

ادامه مطلب

بین الملل

توضیح سخنگوی دولت درباره سند ۲۵ ساله ایران و چین؛ پکن مایل به انشار سند نبود!

منتشر شده

در

علی ربیعی روز سه شنبه در نخستین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۰ با بیان اینکه در آستانه قرن نوین هستیم و همپوشانی اعیاد بزرگ و نوروز را تنفس می‌کنیم، گفت: این نشان از چند وجهی بودن هویت ملت ایران دارد که به طور یکجا چهره نوروز و نیمه شعبان ۱۲ فروردین همنشین شده است. دیروز روز نیمه شعبان را به جشن نشستیم و نیمه شعبان برای ما طی قرن‌ها با امید و آرزو همراه بود.

سخنگوی دولت اظهار کرد: با امید سختی‌ها و دشواری ها را پشت سر گذاشتیم و در فراز و نشیب ها هم با همین امید راه‌هایی برای آینده خود ساخته ایم. در جهان پر از ظلم امروز و در دنیای پرتلاطم و یک جانبه‌گرایی‌ها، مقاومت با امید به آینده روشن و با آبرو برای سعادت برای همه ما تجربه‌ای است که این سال‌ها بیش از سال‌های دیگر ما ایرانیان با آن روبرو بودیم.

وی افزود: از سال‌های سخت رنج‌های توامان تحریم و کرونا، امروز به آینده‌ای بهتر در سایه توجهات حضرت ولیعصر(عج) عبور خواهیم کرد و مطمئن هستیم که آینده‌ای بهتر را رقم خواهیم زد.

امید بزرگ در سایه امیدها و موفقیت‌های کوچک به وجود خواهد آمد

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: امید بزرگ در سایه موفقیت‌ها و امیدهای کوچک جامعه به وجود خواهد آمد. برای امید به جامعه مهدوی امروز باید جامعه‌ای با خیر و نیکوکاری و همکاری باهم و دادن امید برای آینده بهتر را سامان دهیم و در آن جهت حرکت کنیم‌.

سخنگوی دولت گفت: در ۱۲ فروردین ماه به سرعت از یک انقلاب مردمی تمام عیار و عظیم اجتماعی به ساختار قانونمند صندوق رای رسیدیم و ۱۲ فروردین نماد رفراندوم محور بودن نظام جمهوری اسلامی است.  پدران قانون اساسی تمهیداتی اندیشیدند که تغییرات نگاه نسلی در صندوق‌ها متبلور شود و هم مردم باید بدانند صندوق‌های رای میراث گرانبهایی است که نباید مورد غفلت قرار بگیرد و همه وظیفه داریم تمهیداتی بیاندیشدیم که بر مبنای آن هر نسلی آرا و اندیشه خود را بتواند در صندوق بیاندازد.  آنچه که در ۱۲ فروردین دیدیم یک حضور “یک بار برای همیشه” نیست. برعکس، هر بار که ملت با همه تنوع رنگین کمانی خود یک طیف انتخاباتی را در گستره همگانی کشور تشکیل می‌دهد در واقع آن رفراندم در اشکال نوین خود تکرار می‌شود و نسل های جدید تری را با نگاه های نوین در پای صندوق های تعیین سرنوشت مجتمع می‌کند.بدینسان عمل تاسیس جمهوری اسلامی در پای صندوق های رای در اشکال مشخص‌تر و جدیدتر خود تکرار می‌شود.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری تصریح کرد: ۱۲ فروردین سالگرد رفراندوم تاسیس جمهوری اسلامی ایران امسال برای ما معنای خاصی دارد. قرنی را پشت سر گذاشته‌ایم که با کودتای شوم علیه دستاوردهای مشروطیت و علیه قانون اساسی مشروطیت آغاز شد و با کودتای آمریکایی۲۸ مردادماه تداوم یافت و به یمن یک انقلاب شکوهمند و همگانی اختلال هویت ملی ایرانی رفع شد.

وی با بیان اینکه اکنون ملت ما همچنانکه در بیانات رهبری در ۲۹ بهمن به روشنی منعکس شد یک جمهوریت سرشار از نشاط و پویایی را تجربه می‌کند، در تبیین این موضوع گفت: یعنی یک سازگاری و تلفیق و ترکیب شیرین میان سه عنصر جمهوری ، اسلامی و ایرانی.رای یکپارچه ملت ما به رفراندم جمهوری اسلامی ایران در ۱۲ فروردین ۵۸ رای به هر سه مولفه جمهوریتی، اسلامیتی و ایرانیتی این نظام بود و ملت ما این سه را باهم و در دل یک ترکیب هندسی سازگار خواستند.

سخنگوی دولت گفت: دولت در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ تلاش دارد به حکم وظیفه ذاتی خود در جلب” مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت سیاسی اقتصادی و اجتماعی خود تسهیل‌گر حضور همان “همه با هم” رفراندم ۱۲ فروردین بر سر صندوق های انتخابات ریاست جمهوری باشد.

برنامه ۵ گانه دولت در سال ۱۴۰۰

ربیعی در ادامه با تشریح برنامه‌های پنج گانه دولت در ماه‌های باقیمانده اظهار کرد: بدون تردید عقب راندن تحریم تا آخرین روز کار دولت به طور مستمر ادامه خواهد یافت. ما مصمم هستیم که اجازه ندهیم تحریم‌های غیرقانونی آمریکا اخلالی در حرکت ایران در مسیر توسعه و تعامل سازنده با جهان ایجاد کند اما در عین حال تلاش دولت برای رفع تحریم‌ها تا آخرین روزکاری دولت متوقف نخواهد شد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: از رساندن و تکرار این پیام روشن به ناقضان برجام خسته نخواهیم شد که هرچقدر زمان بخواهند در اختیار خواهند داشت اما باید بدانند که هر روز تعلل بیشتر در لغو تحریم علیه ایران، نه تنها شانس احیای برجام را به عنوان اولین و آخرین راه حل در دسترس برای کنار گذاشتن اختلافات کمتر می‌کند بلکه آنها را از بدست آوردن چشم انداز بهتری از روابط با ایران هم دورتر خواهد کرد. ما اطمینان داریم که دولت آمریکا هیچ راه منطقی جز بازگشت به برجام و رفع کامل تحریم ها ولو بعد از پایان دولت دوازدهم پیش روی خود ندارد اما بنا به مسئولیت دولت در پاسخگویی به مردم، رفع تحریم‌ها یکی از مهمترین اولویت های دولت باقی خواهد ماند.

سخنگوی دولت دومین برنامه دولت در ماههای پیش رو را حوزه سلامت و درمان عنوان کرد و گفت: حوزه سلامت با تمرکز بر کرونا از جمله برنامه های اصلی و مستمر دولت خواهد بود. در این زمینه واردات بیش از ۲۰ میلیون واکسن خریداری شده و تلاش برای به ثمر رساندن تولیدات داخلی که به طور مستقل یا با مشارکت خارجی در حال انجام هستند با شدت و جدیت پیگیری خواهد شد.در این خصوص علاوه بر کشور کوبا با دو کشور تولید کننده نیز مذاکراتی صورت گرفته است.

ربیعی افزود: مراقب و پیشگیری از گسترش و قطع زنجیره ویروس کرونا و واکسیناسیون عمومی و تمهید برای درمان به موقع و موثر بیماران از برنامه های دولت در حوزه تا آخرین روز خود دنبال خواهد کرد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری مسئله تثبیت بازار و تلاش برای کاهش تحریم‌ها را سومین برنامه دولت در ماه‌های آتی عنوان کرد و گفت: دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت‌ها بخصوص در مورد کالاهای اساسی تا پایان کار خود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه ۶ میلیارد دلار از بودجه تخصیصی برای تامین کالاهای اساسی اختصاص یافته است، گفت: از مجموعه ۱۰۰ قلم کالای ضروری بیش از ۲۰ قلم کالای اساسی در دو مورد مرغ و روغن دچار اختلال توزیع شده اند که تصمیمات ستاد اقتصادی تولید در هر دو مورد افزایش یافته و در صورت نیاز واردات صورت گرفته و برنامه متعادل کردن بازار به سرعت انجام خواهد شد. امروز هم جلسه ای را با حضور رئیس جمهوری در ستاد تنظیم بازار تشکیل شد.

سخنگوی دولت چهارمین برنامه دولت در ماههای باقیمانده از عمر کاری خود را اتمام پروژه های زیرساختی عنوان کرد و گفت: در برنامه چهارم اتمام پروژه های زیرساختی تمهید شده و اقدام برای تداوم این پروژه ها برای آیندگان در دستور کار دولت است. این پروژه ها آثار عظیمی بر سالهای بعد و بر زندگی آینده ایران و ایرانیان خواهد داشت.

ربیعی اضافه کرد: دولت معتقد است همچنان باید شرایطی به وجود آورد تا دولتی فارغ از تحریم و آماده جهش تولید و اقتصاد را به منتخب بعدی ملت تحویل دهد.در همین راستا براساس رهنمود مقام معظم رهبری برای سال ۱۴۰۰ برنامه‌ای ۴ ماهه در قالب یک برنامه یکساله در دستور کار خود قرار داده است که بتواند تسهیلگر ادامه برای دولت بعد هم باشد.

۲۹۰ طرح با سرمایه گذاری دو هزار و ۶۵۲ میلیارد ریال در دولت‌ تدبیر و امید به بهره برداری رسیده است

وی اظهار کرد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تعداد ۲۹۰طرح مهم در حوزه صنعت و معدن با مجموع سرمایه گذاری دو هزار و ۶۵۲ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۸۵ هزار و ۱۲۶ نفر به بهره برداری رسیده است. از این تعداد ۲۸طرح طی ده ماهه سال ۱۳۹۹ و در اوج تحریم ها راه اندازی و بیش از ۱۱ هزار شغل نیز در سال ۹۹ ایجاد شده است که می توان به طرح هایی چون شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، سنگ آهن گهر زمین، مجتمع جهان فولاد سیرجان، خودروسازی مدیران، مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران، پالایش نفت لاوان، خودروسازان راین، مجتمع جهان فولاد سیرجان و ذوب آهن پاسارگاد اشاره کرد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: اینها بخشی از اقدامات دولت در راه تولید و تسهیل گری در تولید و رفع موانع است که در جزء تاکیدات مقام معظم رهبری بوده که دولت ذیل پروژه های زیرساختی برای زندگی آینده ایرانیان آن را به طور جدی دنبال خواهد کرد.

سخنگوی دولت برگزاری انتخابات سالم و پرشور را پنجمین برنامه دولت ذکر کرد و گفت: در اقدام پنجم دولت تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا یک انتخابات پرشور، سالم و رقابتی برگزار نماید. انتخابات متضمن افزایش سرمایه اجتماعی و حل مسائل داخلی کشور وهم متضمن ارتقا جایگاه ایران در منطقه و جهان است.

امیدواریم همه دیدگاه‌ها در انتخابات حضور داشته باشند

وی با بیان اینکه انتخابات یعنی زندگی روزمره هر ایرانی،گفت: امیدواریم شرایطی مهیا شود تا همه تنوع های دیدگاهی و برنامه‌ای در این انتخابات حضور داشته باشند. جریان‌هایی برای مایوس کردن مردم از صندوق رای آغاز به کار کرده اند و شتاب تازه‌ای گرفته اند و این تا روز انتخابات ادامه خواهد داشت. متاسفانه هم از خارج و هم از داخل به طور ناخودگاه به شیوه‌هایی برخی از مطالب را بیان می کنند که احساس اینکه نتیجه برآمده از صندوق رای تاثیری در سرنوشت جامعه ندارد را القا می‌کند.  دولت در چارچوب مواضع بیان شده رهبری معظم مبنی بر مشارکت حداکثری مردم تلاش همه جانبه ای خواهد داشت.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست با اشاره به سفر اخیر وانگ ائی وزیر خارجه چین به تهران و امضای سند همکاریهای ایران و چین گفت: این سفر فرصتی برای تبادل دیدگاه‌های میان دو کشور در زمینه های مختلف مورد علاقه و به ویژه تعمیق همکاری های ایران و چین فراهم آورد.

وی افزود: امضای سند «برنامه همکاری جامع ایران و چین» به منزله مهمترین دستاورد این سفر، در واقع نقشه راه ۲۵ ساله‌ای برای همکاری، سرمایه گذاری و تجارت میان دو کشور است که امیدواریم در ماه ها و سال‌های آینده با توافق‌های تکمیلی بتوانیم گام‌های عملی در محقق کردن این چشم انداز برداریم. البته این سند بلندمدت تنها مختص ایران برای چین نیست و اولین مورد سند بلند مدت همکاری برای ما هم محسوب نمی‌شود.

سند همکاری ایران و چین علیه هیچ کشور ثالثی نیست/ آماده تنظیم سندهای مشابهی با سایر کشورها هستیم

وی تصریح کرد: این اسناد و برنامه‌های بلند مدت علیه هیچ کشور ثالثی نیست و تنها هدف آن تحقق و بهره برداری از همه ظرفیت های موجود در روابط میان ملت‌هاست. ما امیدواریم و البته آمادگی داریم که با سایر کشورهایی که علاقه مند به توسعه روابط در زمینه های تجاری و امنیتی هستند، اسناد مشابهی را در همکاری باهم تنظیم کنیم. به همین ترتیب، اعتقاد داریم که این سند همکاری، آخرین امیدها به موفقیت آمیز بودن مسیر احیای کامل برجام را تسهیل می‌کند.

دولت از ابتدا مشکلی برای انشار سند ۲۵ ساله نداشت

ربیعی گفت: دولت به کسانی که دغدغه استقلال کشور دارند، احترام می گذارد و معتقد است هیچ سند ملی نباید از انظار عمومی مخفی نگه داشته شود. دولت چین به‌دلیل برخی ملاحظات مایل به انشار سند نبوده است اما با توافقی که صورت گرفت ایران اقدام به انتشار یک گزارش‌برگ کرد. اطمینان می‌دهم که چیزی بیش از موضوعات گزارش‌برگ در سند قرار نگرفته است. در هیج جای سند ۲۵ ساله ایران و چین ، حق انحصاری به چینی‌ها داده نشده است.

سخنگوی دولت افزود: این فضاسازی‌ها نه از سر دلسوزی بلکه به‌خاطر مخالفت با استقلال‌طلبی ایران است. یک روز گفتند جزایر واگذار شد. یک روز گفتند نیروهای نظامی می‌خواهند وارد ایران شوند و دیدیم که همه‌ این‌ها دروغی بیش نبود.

ادامه مطلب

بین الملل

نشریه پولیتیکو: آمریکا قصد دارد پیشنهاد کاهش تحریم‌ها را به ایران ارائه کند

منتشر شده

در

نشریه پولیتیکو به نقل از منابع مطلع نوشت که آمریکا در صدد است تا برای آغاز مذاکرات با ایران به زودی پیشنهادی را ارائه دهد.

به گزارش ایسنا، نشریه پالیتیکو در گزارشی به نقل از دو منبع مطلع نوشت که دولت بایدن طی هفته جاری قصد دارد پیشنهاد جدیدی را برای آغاز مذاکرات با ایران ارائه دهند.

یکی از این منابع مدعی شده است که این پیشنهاد از ایران می‌خواهد که در قبال رفع برخی تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور، برخی فعالیت‌های هسته‌ای خود نظیر کار بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی‌سازی اورانیوم با خلوص 20 درصد را متوقف کند.

این منبع مطلع همچنین مدعی شده است که جزئیات نهایی این طرح در حال تنظیم است.

یک مقام ارشد دولت بایدن ضمن خودداری از اظهارنظر در خصوص جزئیات گفت‌وگوهای دیپلماتیک ادعا کرد: ما کاملا شفاف بوده‌ایم که آماده بازگشت متقابل به توافق با ایران هستیم. ما همچنین ابراز کرده بودیم که در حال گفت‌وگو با شرکای بین‌المللی‌مان برای رسیدن به این دستاورد از جمله از طریق مجموعه‌ای از گام‌های ابتدایی و متقابل هستیم. ما به دنبال گزینه‌هایی برای انجام این کار همچون مذاکرات غیرمستقیم از طریق شرکای اروپایی‌مان هستیم.

شاهرخ ناظمی، رئیس بخش مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل در ایمیلی اعلام کرد که “بازگشت آمریکا به توافق نیازمند هیچگونه پیشنهاد خاصی نیست. این کار تنها نیازمند تصمیم سیاسی آمریکا برای اجرای فوری و کامل تعهداتش” ذیل توافق و قطعنامه کلیدی سازمان ملل می‌باشد.

ادامه مطلب

برترین ها