با ما همراه باشید

مهدیشهر

ترافیک نیمه سنگین محور تهران-مشهد در محدوده استان سمنان؛ رانندگان احتیاط کنند

منتشر شده

در

افزایش ترددها در محورهای مواصلاتی استان سمنان باعث شده تا ترافیک محور بین‌المللی تهران-مشهد در محدوده این استان، نیمه سنگین شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  سمنان، اگر قصد تردد در محور تهران-مشهد را دارید و مقصدتان یکی از شهرهای این مسیر به سمت مشهد مقدس است؛ بهتر است بدانید که هم‌اکنون ترددها در این مسیر افزایش‌یافته و به‌ویژه در ورودی‌ها و خروجی‌های برخی شهرهای در این محور مانند سرخه، سمنان، شاهرود و میامی و همچنین در برخی نقاط پرترافیک مانند گردنه آهوان با افزایش حجم خودروهای در جاده روبه‌رو می‌شوید.

البته کسانی که سال‌های گذشته در همین ایام از این مسیر عبور کرده‌اند؛ حتماً تجربه ترافیک‌های سنگین و نیمه سنگین آن را داشته‌اند و خوب می‌دانند که سفر در ایام تعطیلات نوروزی، آن‌هم در محور پرترددی مانند تهران-مشهد صبر و حوصله‌ای زیاد را می‌طلبد.

اگر به اخبار رسانه‌ها در روزهای مشابه سال‌های قبل در این ایام سری بزنید؛ حتماً با کلیدواژه‌هایی مثل «ترافیک سنگین»، «ترافیک نیمه سنگین»، «ترافیک پرحجم»، «وضعیت راه‌ها» و مواردی ازاین‌دست زیاد مواجه می‌شوید و همه این‌ها بیانگر این است که سال‌های قبل هم شاهد همین وضعیت در راه‌های کشور و به‌ویژه استان سمنان بوده‌ایم.

اما وضعیت در سال گذشته به دلیل آغاز پاندمی کرونا کمی متفاوت‌تر از سال‌های پیش از آن بود و مردم اگرچه با ساده‌انگاری‌های مسئولان و البته بی‌توجهی خودشان در روزهای منتهی با سال‌تحویل و روزهای نخست سال 1399 جاده‌ها را به «تسخیر» درآورده بودند؛ اما با اقدام بعدی دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا و ممنوع کردن مسافرت‌ها و تردد‌های بین‌شهری تعداد ترددها در محورهای مواصلاتی کشور و استان سمنان کاهش یافت و جاده‌ها خلوت شد.

امسال هم گرچه کرونا همچنان در سراسر کشور جولان می‌دهد و این بار نوع انگلیسی آن مردم را درگیر خود کرده و این روزها همه در هراس فرار از کرونای جهش‌یافته‌اند؛ اما جاده‌ها، متأثر از تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر آزادی تردد در شهرهای زرد و آبی بسیار شلوغ شده و گویا کرونا در جاده‌ها و با مسافرت‌ها منتقل نمی‌شود.

مردم که گویا در این مدت یک‌ساله از جمله «در خانه بمانید» خسته شده‌اند؛ این بار و به بهانه تعطیلات نوروزی می‌خواهند جبران مافات کرده و به‌قول‌معروف «دلی از عزا در آورند» و همین موضوع باعث شده که جاده‌های کشور از همین روز نخست تعطیلات نوروزی شلوغ شود.

آن‌گونه که رئیس پلیس راه استان سمنان گفته؛ «حجم ترددهای محورهای مواصلاتی استان سمنان در شبانه‌روز گذشته افزایش داشته و این امر به‌ویژه در محور بین‌المللی تهران-مشهد و در لاین جنوبی آن باعث ایجاد ترافیک نیمه سنگین شده است»

به گفته سرهنگ تقی کبیری «گرچه تا کنون مشکل خاصی در ترددهای محورهای مواصلاتی استان سمنان گزارش نشده و حادثه ترافیکی قابل ذکری در این محورها اتفاق نیفتاده است؛ اما رانندگان باید همچنان جانب احتیاط را رعایت کرده و مراقب جاده‌های پرخطر و خسته‌کننده استان سمنان باشند.»

بر اساس آمار پلیس، «واژگونی» بیشترین سهم را از انواع حوادث ترافیکی در جاده‌های استان سمنان دارد و علت‌های مختلفی برای آمار بالای واژگونی خودروها در محورهای مواصلاتی این استان ذکر می‌شود. از ایمن نبودن و حادثه‌خیز بودن برخی نقاط در جاده‌های استان سمنان گرفته تا یکنواختی و طولانی بودن مسیرهای بین شهرها و آبادی‌های در مسیر تعداد پایین توقفگاه‌های بین‌راهی، اما هرچه هست؛ فقط یک راه برای کاهش این نوع از سوانح در جاده‌های استان سمنان وجود دارد و آن‌هم چیزی نیست جز «صبر و حوصله زیاد در رانندگی و البته استراحت کافی رانندگان در بین مسیر».

آن‌گونه که رئیس پلیس راه استان سمنان گفته، «خستگی، خواب‌آلودگی و بی‌توجهی راننده به جلو» علت عمده سوانح رانندگی و واژگونی خودروها در جاده‌های این استان بوده و ازاین‌رو باید همه این عوامل توسط رانندگان مدیریت شود.

البته اگر این رعایت رانندگان و کاهش آمار سوانح رانندگی باعث برداشت اشتباه مسئولان نشده و از عزم آنان برای رفع نقاط حادثه‌خیز و توسعه مجتمع‌های بین‌راهی در استان سمنان نکاهد.

اجتماعی

کشف مواد مخدر با شلیک هوایی پلیس گرمسار

منتشر شده

در

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ، سرهنگ غلامحسین عرب فرمانده انتظامی شهرستان گرمسار گفت: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان اطلاعاتی از انتقال یک محموله مواد بدست آوردند.

او  افزود: با بهره‌گیری از توانمندی‌های تخصصی پلیس و شگرد‌های خاص اطلاعاتی، محل تحویل مواد در ایوانکی شناسایی شد و ماموران پلیس توانستند هر دو عامل انتقال محموله را حین تبادل مواد به دام بیندازند.

سرهنگ عرب با اشاره به درگیری این دو متهم با ماموران گفت: با شلیک چند تیر هوایی پلیس، عاملان قاچاق مواد مخدر با ۱۶ کیلو تریاک دستگیر شدند.

ادامه مطلب

مهدیشهر

سمنانی‌ها با صرفه‌جویی ۲۰ درصدیِ مصرف آب به عبور از تنش آبی کمک کنند

منتشر شده

در

سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت: صرفه‌جویی ۲۰ درصدی مشترکان در مصرف، استان را از تنش آبی تابستان امسال عبور می‌دهد.

به گزارش ایرنا، محمد طاهری روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه جویی در سالن اجتماعات شرکت آب و فاضلاب استان، از شهروندان خواست با صرفه‌جویی در مصرف آب برای عبور از تنش آبی در تابستان امسال همراهی کنند.

طاهری بیان کرد: شهرداری ها در ایام اوج مصرف و تنش آبی، به منظور مدیریت مصرف آب از آب آشامیدنی شهری برای آبیاری فضای سبز استفاده نکنند و از تانکر برای این امر بهره‌گیری کنند تا با مشکل کمتری در این حوزه مواجه شوند.

وی ادامه داد: اکنون ۵۱ روستای استان سمنان با کمبود آب مواجه هستند و به وسیله تانکر به اهالی روستا آبرسانی می‌شود.

وی تصریح کرد: نیاز است تا از ظرفیت دستگاه های اجرایی استان برای آبرسانی با تانکر به  روستاها در زمان ‌اوج مصرف استفاده شود.

طاهری اضافه کرد: در شرکت آب و فاضلاب کشور ستاد تنش آبی برای کل استان ها تشکیل شد و به تبع آن این‌جلسات در استان نیز برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: کم بارشی، گرمی هوا، گرمای زودرس و افزایش مصرف آب، از جمله عوامل قطعی آب، کمبود فشار و تعدیل فشار آب آشامیدنی، در استان سمنان است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت: هدررفت آب به دلیل فرسودگی انشعابات و همچنین انشعابات غیرمجاز از دیگر مواردی است که در صورت بهبود و اصلاح، در روستاهای دچار بحران می تواند مشکل کمبود آب آشامیدنی را بهبود بخشد.

طاهری خاطرنشان کرد: حجم آب تولیدی سال گذشته ۶۳ میلیون متر مکعب در بخش شهری و ۱۶.۵ میلیون متر مکعب در بخش روستایی بود  که با توجه به میزان فروش آب، محاسبات نشان می‌دهد ۲۵ درصد از آب تولیدی در استان سمنان به دلایل مختلف مانند فرسودگی از دست می‌رود و هزینه‌های تولید آن تامین نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان خاطرنشان کرد: عمر شبکه آبرسانی ۳۰ سال است و برای اصلاح و نوسازی شبکه طبق برنامه چشم‌انداز هر سال باید ۷۰ کیلومتر اصلاح شبکه انجام شود که اکنون به دلیل کمبود اعتبارات و با رایزنی‌های مختلف تنها ۳۰ کیلومتر در سال اصلاح شبکه انجام می‌شود.

هرساله از یکم تا هفتم تیرماه هفته‌ «صرفه‌جویی درمصرف آب» نام گذاری شده است تا طی آن مدیریت مصرف آب به طور جدی‌تری مدنظر شهروندان قرار گیرد.

ادامه مطلب

مهدیشهر

پلیس فتای سمنان استوری‌های هتاکانه اینستاگرامی را متوقف کرد

منتشر شده

در

سمنان- ایرنا- رئیس پلیس فتای سمنان گفت: هتاک اینترنتی که به انتشار استوری در شبکه اجتماعی اینستاگرام علیه شاکی پرونده اقدام کرده بود، دستگیر شد.

به گزارش ایرنا، سرهنگ حسین صادقی روز دوشنبه به رسانه ها افزود: فردی با در دست داشتن شکوائیه‌ای ضمن مراجعه به پلیس فتا گفت شخصی ناشناس، از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام با انتشار استوری اقدام به ارسال مطالب توهین‌آمیز و فحاشی علیه وی کرده و این موضوع باعث از بین رفتن آبروی وی در بین دوستان و آشنایان شده است.

وی با اشاره به تشکیل پرونده مقدماتی با هماهنگی مقام قضائی و پیگیری موضوع از سوی کارشناسان، ادامه داد: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی و با بررسی‌های اولیه و اقدامات تخصصی صورت گرفته توسط تیم کارشناسان پلیس فتا سمنان، مشخص شد متهم با استفاده از بستر شبکه اجتماعی اینستاگرام با ایجاد پروفایلی اقدام به انتشار استوری و مطالب کذب کرده بود که سبب هتک حیثیت شاکی شد.

صادقی بیان کرد: با توجه به اینکه انتشار مطالب کذب علیه اشخاص حقیقی و حقوقی در فضای مجازی به ویژه شبکه‌های اجتماعی براساس قانون مجازات اسلامی جرم است، کارشناسان پلیس با بررسی صفحه اینستاگرامی و با اقدامات تخصصی و اطلاعاتی، گرداننده صفحه را شناسایی و در یک اقدام پلیسی با هماهنگی مقام قضائی این مجرم سایبری به همراه ادله دیجیتال مجرمانه به پلیس فتا احضار شد.

وی افزود: متهم پس از دستگیری در ابتدا سعی در گمراه کردن و قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و در مواجه شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر لب به سخن گشود.

صادقی ادامه داد: این فرد ضمن اقرار به جرم خود بیان کرد به دلیل مشکلات شخصی با شاکی به انتشار مطالب توهین‌آمیز و غیرواقعی علیه وی اقدام کرده است، در نهایت پرونده تکمیل و به همراه متهم برای ادامه سیر مراحل قضایی به دادسرا ارسال شد.

وی شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه را ابزاری مفید و در حین حال خطرناک معرفی کرد و گفت: حضور ناآگاهانه و بدون رعایت اصول ایمنی کاربران در این فضا، آسیب‌های فراوانی را به دنبال خواهد داشت  وکارشناسان سایبری این پلیس همواره با اشراف و تسلط کامل بر فضای مجازی با مزاحمان و کلاهبرداران اینترنتی برخوردی قاطع خواهند داشت.

رئیس پلیس فتا استان سمنان به کاربران شبکه‌های اجتماعی هشدار داد: یکی از جرایمی که در فضای مجازی به چشم می‌خورد فحاشی و توهین و تحقیر اجتماعی به افراد است، کاربران بدانند انتشار هرگونه مطلب توهین‌آمیز، هتک حیثیت و نیز مزاحمت در فضای سایبر جرم است و با کاربر خاطی برابر قانون برخورد می‌شود.

شهروندان در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به نشانی اینترنتیwww.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی و یا با شماره تماس ۰۹۶۳۸۰  گزارش کنند.

ادامه مطلب
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

برترین ها