با ما همراه باشید

مهدیشهر

اجرای ۴ هزار مترمکعب عملیات آبخیزداری در شهرستان مهدیشهر

منتشر شده

در

حمیدرضاعبدوس رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر از اجرای بیش از۴ هزار متر مکعب عملیات آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی سال ۹۹ در شهرستان مهدیشهر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان حمیدرضا عبدوس  افزود: عملیات اجرایی آبخیزداری در حوزه های آبخیز گلرودبار با حجم ۲۸۰۰مترمکعب اتمام یافته و پروژه آبخیزداری حوزه  هیکو در حال انجام می باشد.
وی با بیان اینکه اجرای این پروژه ها با اعتبار  بالغ بر ۳۰ میلیارد  و ۲۰۰ میلیون ریال انجام می شود  اظهار داشت: این عملیات شامل احداث بندهای سنگ و ملات در حوزه های آبخیز گلرودبار و نیکو  با حجم بیش از ۴هزار مترمکعب می باشد.
عبدوس تصریح کرد: همزمان با اجرای عملیات مکانیکی که شامل پروژه آبخیزداری بوده انجام  عملیات بیولوژیک با هدف ایجاد پوشش گیاهی و حفاظت آب و خاک  نیز در ۲۵۰هکتار از مراتع شهرستان مهدیشهر اجرا شده است.
وی با اشاره به اینکه این عملیات در مراتع حوزه آبخیز  گلرودبار و آسوران  از ابتدای مهرماه امسال اجرا شده است، ابراز داشت: عملیات بیولوژیک   با اجرای  کپه کاری، بذر پاشی و بذرکاری با بذور مرتعی سازگار منطقه و بذر گیاه دارویی باریجه اقدام شده است .
به گفته وی برای  اجرای پروژه های بیولوژیک و بیومکانیک در راستای توانمندسازی جوامع محلی و بر اساس بند ب ماده ۲۹ احکام دایمی کشور  از تشکل های مردمی تعیین صلاحیت شده توسط اداره کل متبوع که اعضای آن  نیروهای بومی و جوامع محلی  ساکن حوزه آبخیز بوده  استفاده شد تا مشارکت آنها بیشترین تاثیر را در حفظ عرصه های طبیعی داشته باشد.
عبدوس با بیان اینکه جوامع محلی همان حوزه آبخیز بهترین نقش در اجرای پروژه ها ی موفق در عرصه های منابع طبیعی داشته،افزود: در برنامه های منابع طبیعی مشارکت جوامع بومی و محلی در اجرای پروژه‌های قابل اجرا توسط تشکلها در دستور کار است.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر با اشاره به اینکه ایجاد شرایط لازم برای زاد آوری و تکثیر گونه های گیاهان مرتعی و افزایش تولید علوفه مراتع از برنامه های صندوق توسعه ملی است، تصریح کرد: عملیات حفاظت و قرق  از مراتع در سطحی بیش از ۲۵۰ هکتار از مراتع شهرستان مهدیشهر  با مشارکت مجریان طرح های مرتع داری و بهره برداران اجرا شده است.
وی  افزود: افزایش تراکم پوشش گیاهی در پهنه های تحت قرق موجب تثبیت و پایداری خاک به عنوان بستر استقرار گیاهان و در نتیجه کاهش هدر رفت خاک و تولید رسوب می شود.
عبدوس در ادامه افزود:
مهمترین دستاورد آموزش و ترویج را ارتباط موثر با مجریان و همیاران طبیعت و تبادل اطلاعات جهت افزایش کمی و کیفی حفاظت از منابع طبیعی خواند و اظهار داشت: در این راستا به نیروهای مردمی به ویژه همیاران طبیعت آموزش لازم در خصوص حفظ، احیا، توسعه منابع طبیعی، ترویج و تبدیل فرهنگ منابع طبیعی به معارف عمومی داده می شود.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر افزود: به همین منظور سامانه همیاران طبیعت جهت جذب و ساماندهی همیاران طبیعت در سه سطح همیاران طبیعت دانش آموزی، مروج و محافظ افتخاری اقدام به ثبت نام ازعلاقه مندان کرده است.
وی همچنین از عموم مردم و علاقمندان به طبیعت درخواست نمود تا با مراجعه به سامانه همیار طبیعت به نشانی hamyartabiat.frw.ir نسبت به ثبت نام و دریافت کارت همیار طبیعت اقدام نمایند تا پس از ارائه آموزش های لازم بتوانند یاری رسان این اداره در حفاظت از عرصه های منابع طبیعی باشند
لازم بذکر است از ۱۹۵ هزار  هکتار وسعت شهرستان مهدیشهر،۱۳۷ هزار هکتار پوشش مرتعی خوب  و بیش از ۶۰ هکتار پوشش جنگلی شامل جنگلهای پهن برگ یا هیرکانی و جنگلهای سوزنی برگ با گونه شاخص و ممنوع القطع ارس شامل می شود که بیشترین جنگل پهن برگ استان در شهرستان مهدیشهر استقرار دارد.

اجتماعی

کشف مواد مخدر با شلیک هوایی پلیس گرمسار

منتشر شده

در

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ، سرهنگ غلامحسین عرب فرمانده انتظامی شهرستان گرمسار گفت: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان اطلاعاتی از انتقال یک محموله مواد بدست آوردند.

او  افزود: با بهره‌گیری از توانمندی‌های تخصصی پلیس و شگرد‌های خاص اطلاعاتی، محل تحویل مواد در ایوانکی شناسایی شد و ماموران پلیس توانستند هر دو عامل انتقال محموله را حین تبادل مواد به دام بیندازند.

سرهنگ عرب با اشاره به درگیری این دو متهم با ماموران گفت: با شلیک چند تیر هوایی پلیس، عاملان قاچاق مواد مخدر با ۱۶ کیلو تریاک دستگیر شدند.

ادامه مطلب

مهدیشهر

سمنانی‌ها با صرفه‌جویی ۲۰ درصدیِ مصرف آب به عبور از تنش آبی کمک کنند

منتشر شده

در

سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت: صرفه‌جویی ۲۰ درصدی مشترکان در مصرف، استان را از تنش آبی تابستان امسال عبور می‌دهد.

به گزارش ایرنا، محمد طاهری روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه جویی در سالن اجتماعات شرکت آب و فاضلاب استان، از شهروندان خواست با صرفه‌جویی در مصرف آب برای عبور از تنش آبی در تابستان امسال همراهی کنند.

طاهری بیان کرد: شهرداری ها در ایام اوج مصرف و تنش آبی، به منظور مدیریت مصرف آب از آب آشامیدنی شهری برای آبیاری فضای سبز استفاده نکنند و از تانکر برای این امر بهره‌گیری کنند تا با مشکل کمتری در این حوزه مواجه شوند.

وی ادامه داد: اکنون ۵۱ روستای استان سمنان با کمبود آب مواجه هستند و به وسیله تانکر به اهالی روستا آبرسانی می‌شود.

وی تصریح کرد: نیاز است تا از ظرفیت دستگاه های اجرایی استان برای آبرسانی با تانکر به  روستاها در زمان ‌اوج مصرف استفاده شود.

طاهری اضافه کرد: در شرکت آب و فاضلاب کشور ستاد تنش آبی برای کل استان ها تشکیل شد و به تبع آن این‌جلسات در استان نیز برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: کم بارشی، گرمی هوا، گرمای زودرس و افزایش مصرف آب، از جمله عوامل قطعی آب، کمبود فشار و تعدیل فشار آب آشامیدنی، در استان سمنان است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت: هدررفت آب به دلیل فرسودگی انشعابات و همچنین انشعابات غیرمجاز از دیگر مواردی است که در صورت بهبود و اصلاح، در روستاهای دچار بحران می تواند مشکل کمبود آب آشامیدنی را بهبود بخشد.

طاهری خاطرنشان کرد: حجم آب تولیدی سال گذشته ۶۳ میلیون متر مکعب در بخش شهری و ۱۶.۵ میلیون متر مکعب در بخش روستایی بود  که با توجه به میزان فروش آب، محاسبات نشان می‌دهد ۲۵ درصد از آب تولیدی در استان سمنان به دلایل مختلف مانند فرسودگی از دست می‌رود و هزینه‌های تولید آن تامین نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان خاطرنشان کرد: عمر شبکه آبرسانی ۳۰ سال است و برای اصلاح و نوسازی شبکه طبق برنامه چشم‌انداز هر سال باید ۷۰ کیلومتر اصلاح شبکه انجام شود که اکنون به دلیل کمبود اعتبارات و با رایزنی‌های مختلف تنها ۳۰ کیلومتر در سال اصلاح شبکه انجام می‌شود.

هرساله از یکم تا هفتم تیرماه هفته‌ «صرفه‌جویی درمصرف آب» نام گذاری شده است تا طی آن مدیریت مصرف آب به طور جدی‌تری مدنظر شهروندان قرار گیرد.

ادامه مطلب

مهدیشهر

پلیس فتای سمنان استوری‌های هتاکانه اینستاگرامی را متوقف کرد

منتشر شده

در

سمنان- ایرنا- رئیس پلیس فتای سمنان گفت: هتاک اینترنتی که به انتشار استوری در شبکه اجتماعی اینستاگرام علیه شاکی پرونده اقدام کرده بود، دستگیر شد.

به گزارش ایرنا، سرهنگ حسین صادقی روز دوشنبه به رسانه ها افزود: فردی با در دست داشتن شکوائیه‌ای ضمن مراجعه به پلیس فتا گفت شخصی ناشناس، از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام با انتشار استوری اقدام به ارسال مطالب توهین‌آمیز و فحاشی علیه وی کرده و این موضوع باعث از بین رفتن آبروی وی در بین دوستان و آشنایان شده است.

وی با اشاره به تشکیل پرونده مقدماتی با هماهنگی مقام قضائی و پیگیری موضوع از سوی کارشناسان، ادامه داد: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی و با بررسی‌های اولیه و اقدامات تخصصی صورت گرفته توسط تیم کارشناسان پلیس فتا سمنان، مشخص شد متهم با استفاده از بستر شبکه اجتماعی اینستاگرام با ایجاد پروفایلی اقدام به انتشار استوری و مطالب کذب کرده بود که سبب هتک حیثیت شاکی شد.

صادقی بیان کرد: با توجه به اینکه انتشار مطالب کذب علیه اشخاص حقیقی و حقوقی در فضای مجازی به ویژه شبکه‌های اجتماعی براساس قانون مجازات اسلامی جرم است، کارشناسان پلیس با بررسی صفحه اینستاگرامی و با اقدامات تخصصی و اطلاعاتی، گرداننده صفحه را شناسایی و در یک اقدام پلیسی با هماهنگی مقام قضائی این مجرم سایبری به همراه ادله دیجیتال مجرمانه به پلیس فتا احضار شد.

وی افزود: متهم پس از دستگیری در ابتدا سعی در گمراه کردن و قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و در مواجه شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر لب به سخن گشود.

صادقی ادامه داد: این فرد ضمن اقرار به جرم خود بیان کرد به دلیل مشکلات شخصی با شاکی به انتشار مطالب توهین‌آمیز و غیرواقعی علیه وی اقدام کرده است، در نهایت پرونده تکمیل و به همراه متهم برای ادامه سیر مراحل قضایی به دادسرا ارسال شد.

وی شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه را ابزاری مفید و در حین حال خطرناک معرفی کرد و گفت: حضور ناآگاهانه و بدون رعایت اصول ایمنی کاربران در این فضا، آسیب‌های فراوانی را به دنبال خواهد داشت  وکارشناسان سایبری این پلیس همواره با اشراف و تسلط کامل بر فضای مجازی با مزاحمان و کلاهبرداران اینترنتی برخوردی قاطع خواهند داشت.

رئیس پلیس فتا استان سمنان به کاربران شبکه‌های اجتماعی هشدار داد: یکی از جرایمی که در فضای مجازی به چشم می‌خورد فحاشی و توهین و تحقیر اجتماعی به افراد است، کاربران بدانند انتشار هرگونه مطلب توهین‌آمیز، هتک حیثیت و نیز مزاحمت در فضای سایبر جرم است و با کاربر خاطی برابر قانون برخورد می‌شود.

شهروندان در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به نشانی اینترنتیwww.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی و یا با شماره تماس ۰۹۶۳۸۰  گزارش کنند.

ادامه مطلب
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

برترین ها